GeriDünya Myanmar'da ölenlerin yüzde 40'ı çocuk olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Myanmar'da ölenlerin yüzde 40'ı çocuk olabilir

Myanmar'ı vuran Nargis kasırgasında ölen ve kaybolanların yaklaşık yüzde 40'ının çocuk olabileceği bildirildi.

Merkezi İngiltere'de bulunan "Save the children" (Çocukları Kurtarın) adlı yardım kuruluşunun yetkililerinden Andrew Kirkwood, kasırgadan en çok etkilenen İrravaddi Deltası bölgesinde yaşayanların yaklaşık yüzde 40'ının 18 yaşın altında olduğunu, bu nedenle ölen ve kaybolanların yüzde 40'ının çocuk olabileceğini belirtti.

Bölgede su seviyesinin 7,5 metreye kadar yükseldiğini, bölge çukur olduğu için çok sayıda kişinin boğulabileceğini söyleyen Kirkwood, ölen, kaybolan ve evsiz kalanlarının sayısının açıklanan rakamların çok üzerinde olabileceğini ifade etti.

"Bu zamana karşı yarışta, bundan böyle sağ kalanlara öncelik vermemiz gerek" diyen Kirkwood, kurtulan çocuk ve ailelerin acilen yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kirkwood, bazı bölgelerin halen sular altında olduğunu, bazı kişilerin içme suyu ve yiyeceği olmadığını, bu bölgelere hemen yardım ulaştırılmaması halinde can kaybının artmaya devam edeceğini belirtti.

Kasırgada şimdiye dek 22 binden fazla kişinin öldüğü, 41 bin kişinin kaybolduğu, bir milyon kişinin evsiz kaldığı bildirilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle