GeriDünya 'Müzakereler uzatılmamalı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Müzakereler uzatılmamalı'

'Müzakereler uzatılmamalı'
refid:29541628 ilişkili resim dosyası

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, müzakerelerin uzatılmaması gerektiğini söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, Zarif, Çinli mevkidaşı Vang Yi ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden nükleer müzakerelere ev sahipliği yapan Coburg Otel'de bir araya geldi.

Zarif, görüşmede yaptığı açıklamada, "Müzakerelerin uzatılmaması gerektiğine inanıyoruz. Gidebildiğimiz ve gerekli olan yere kadar müzakerelere devam etmeliyiz" dedi.

Öte yandan Viyana'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi de görüşmelerin bugün tamamlanıp tamamlanamayacağı sorusu üzerine "Bu gece ya da yarın gece için söz veremem ama umut var” ifadelerini kullandı.

NETANYAHU: İRAN'IN NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLMASINA KARŞI ÇIKACAĞIZ

Müzakereler zürerken İsrai'den de çarpıcı açıklamalar geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail hükümetinin İran'ın nükleer silaha sahip olmasına sonuna kadar karşı çıkacağını söyledi.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İran ile 5+1 grubu arasında müzakereler devam ederken Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Tahran'da düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de katıldığı etkinlikte ABD ve İsrail'e ölüm sloganlarının atıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, "İran'la müzakere eden taraflara açıkça ölüm çağrısı yapılmasının ardından bile bu ülkeye taviz vermeye devam ediliyor. Anlaşılan o ki, her ne pahasına olursa olsun İran'la anlaşmaya varmak isteyenler var" denildi.

Netanyahu açıklamada, anlaşmaya varılmasına karşı olmadıklarını belirterek, "Biz sadece İran'ın nükleer silaha sahip olmasına karşıyız ve buna engel olma konusunda verdiğimiz söze bugün eskisinden daha çok bağlıyız. İsrail'in güvenliğini mühim görenlerin de bizimle birlikte bu sözü vermesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon bugün Knesset'te yaptığı açıklamada, İran ile 5+1 grubu arasında imzalanması beklenen anlaşmayla ilgili olarak, "İran bu anlaşmadan sonra teröre destek vermeye devam edecek ve yaptırımların kaldırılmasıyla daha fazla mali kaynağa sahip olacak" yorumunda bulunmuştu.

ABD'DEN AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen müzakerelerde anlaşmaya ulaşılması için kesin bir tarih olmadığını belirterek, görüşmeler verimli olmaya devam ettiği müddetçe ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Viyana'da kalmayı sürdüreceğini söyledi.

Earnest'a, günlük basın brifinginde, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yürütülen nükleer müzakereler için öngörülen son güne girildiği hatırlatılarak, ABD yönetiminin beklentileri soruldu. Taraflar arasında anlaşmaya ulaşılmaması halinde Ortak Eylem Planı'nın süresinin uzatılacağını belirten Earnest, "Eğer nihai anlaşmaya varırsak bu geçici anlaşmanın yerini alacak. Ancak Viyana'da görüşmeler devam ediyor. Bu görüşmelerde onların gerçek bir ilerleme kaydettiğini söyleyebilirim. İlerleme var, önemli bir mesafe kat edildi" diye konuştu.

Earnest, bazı konuların üzerinde tarafların anlaşmaya vardığını ancak hala çözüme kavuşturulması gereken noktaların da bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüşmelerde uzlaşmayı engelleyen çözümlenmemiş konular var olmaya devam ediyor. Başkan (Barack Obama) ekibine faydalı olduğu sürece müzakerelerde yer almaya devam etmeleri direktifini verdi. Kaydedilen ilerlemeye ve bazı anahtar konuların kapanmasındaki başarı göz önüne alındığında, bu görüşmelerin faydalı olduğu görülüyor. Eğer ABD'li yetkililerin görüşmelere devam etmeleri gerekiyorsa ve görüşmeler yararlıysa, müzakere ekibi Viyana'da kalacaktır."

Earnest, her konuda uzlaşma sağlanmadan herhangi bir anlaşmanın imzalanmayacağını kaydetti.

“SİLAH AMBARGOSUNUN KALDIRILMASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI”

Öte yandan nükleer müzakerelerde silah ambargosunun kısmen kaldırılması konusunda anlaşma sağlandığı iddiası geldi.

Rusya haber ajansı Sputnik’e konuşan kaynağa göre nükleer programla ilgili nihai anlaşmanın önündeki en büyük engel aşıldı.

Silah ambargosunun kısmen kaldırılmasını öngören anlaşmaya göre, İran’ın terör ve aşırılıklarla mücadelede savunma silahı tedarik etmesinin önü açılacak.

Ancak bu iddia ilgili makamlarca doğrulanmadı.

BM Güvenlik Konseyi, İran’ın nükleer silah geliştirdiği iddiası ile Mart 2007’de silah ambargosu uygulanmasına karar vermişti.

P5+1 ülkeleri nihai anlaşma için 30 Haziran tarihini belirlemişlerdi. Ancak anlaşma sağlanamaması nedeni ile son tarih birkaç kez yenilendi. Viyana görüşmelerinden sonuç alınması için yoğun müzakereler devam ediyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle