GeriDünya Müzakereler sürmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzakereler sürmeli

Müzakereler sürmeli

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye, "Türkiye hakkında aldığımız karar değişmesin ve müzakareler devam etsin" çağrısında bulundu.

Barroso, Yunan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmaya hazır olmadığını, fakat müzakerelerin sürmesi gerektiğini bildirdi. "Dürüst olalım. Türkiye AB üyesi olmaya, AB de Türkiye’yi üye kabul etmeye hazır değil. Yarın ve öbür gün de olmayacak" diyen Barroso, Türkiye’ye kapıların tamamen kapatılmasına ise karşı çıktı. Barroso, gazetedeki demecinde şu ifadeleri kullandı:

"Burada AB’nin inandırıcılığı söz konusu. Oybirliği ile aldığımız her karar başkalarına karşı hepimizin üstlendiği bir yükümlülüktür. Eğer herhangi bir AB ülkesinde hükümet değişti diye yükümlülüklerimizin de değişebileceğini söylersek, o zaman üzgünüm ama inandırıcılığımız tehlikededir. Sarkozy’nin fikirlerine saygıda kusur etmek istemem, ama Fransa’dan ve diğer üye ülkelerden oybirliği ile aldığımız bir kararı değiştirmemelerini ve müzakerelerin devam etmesini istiyorum."

SORUN ÇIKSA DA İŞBİRLİĞİ İYİ

Geçen yılarda AKP hükümeti ile bazı sorunlar çıkmasına rağmen işbirliğinin genel anlamda iyi olduğunu kaydeden Barroso, bu sorunlar nedeniyle geçen aralık ayında müzakere sürecini askıya alınmasını önerildiğini, ancak Türkiye’nin de bazı alanlarda reformlar yaptığını da vurguladı. Barroso, "Biz AB’de dini özgürlük, laiklik, kadın-erkek eşitliği ve siyasi iktidarın askere karşı üstünlüğü ilkelerini benimsedik. Her üye de bunlara riayet etmek zorunda" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle