Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mutteki: İran, ne Irak ne de Afganistan'dır

  A.A.
  05.10.2008 - 17:24 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ülkesinin nükleer tesislerine yönelik olası bir saldırıya cevabının "çok ağır ve kesin" olacağını belirterek, "İran, ne Irak ne de Afganistan'dır" dedi.

  Mutteki, El Cezire televizyonunun İngilizce servisine verdiği demeçte, ABD ve İsrail tehditleri, nükleer enerji, Irak'ın durumu, Washington yönetimiyle diyalog konularında değerlendirmelerde bulundu.

  İsrail'in, İran'daki nükleer tesislere askeri saldırı düzenleme ihtimaline ilişkin bir soruyu cevaplayan Mutteki, "Siyonist rejim tek başına değil belki, ABD'nin yardımıyla böyle bir eyleme kalkışabilir. Ancak İran'ın karşılığının çok sert olacağı bilinmeli. İran, ne Irak ne de Afganistan'dır" ifadelerini kullandı.

  Mutteki, İran'ın barışçıl nükleer enerjiden istifade hakkının resmi olarak tanınması halinde bu sorunun da çözüleceğini belirtti.
  ABD ile müzakereleri de değerlendiren Mutteki, Washington yönetiminin mevcut İran politikasındaki değişikliklerin bunda belirleyici olacağını söyledi.

  Mutteki, Irak hükümetinin ülkede istikrar ve güvenliği sağlamada daha başarılı olacağının geçen sürede görüldüğünü belirterek, ABD ile güvenlik anlaşmasına ihtiyaç olmadığını kaydetti.

  İranlı Bakan, ABD'nin bir an önce Irak'tan çıkması yönündeki çağrılarını yineledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı