GeriDünya Müttefiklere dönüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müttefiklere dönüş

Müttefiklere dönüş

ABD Başkanı Barack Obama, Westpoint Askeri Akademisi’nde Bush doktrinini eleştirerek, “ABD eksenli dış politika yerine artık müttefik eksenli dış politika döneminin başladığını” duyurdu.

WESTPOINT’te geçen aralıkta yaptığı konuşmada Amerikan ordusunun Irak’tan çekilme takvimini ilan eden ABD Başkanı Barack Obama, yeni doktrinini açıklamak için aynı adresi seçti. Dış politikada Bush döneminin resmen sona erdiğini haber veren Obama, “önleyici savaş” ve “Amerikan eksenli dış politikanın” bittiğini, diplomasi ve müttefik eksenli dış politika döneminin başladığını duyurdu. Yaklaşık 10 yıldır Bush doktrininin dünyada neden olduğu anti-Amerikan algıyı değiştirmeye çalışacağının sinyalini veren Obama, müttefiklerin önemine değindi. ABD Ordusu’nun Başkomutanı özetle şunları söyledi:

Yeni dünya düzeni arayışı

Uluslararası sistemin yetersizliklerinin farkındayız. Ama ABD, olayları uluslararası işbirliğinin dışına taşıyarak hiçbir şey başaramadı.

Yeni müttefikler bulmak zorundayız. Zamanımızın sorunlarını çözebilecek yeni bir uluslararası düzen arıyoruz. Bu sorunlar; şiddet içeren aşırılık, nükleer silahların yayılmasını durdurma, iklim değişikliği ile savaş, küresel zenginliğin sürdürülmesi ve ülkelerin gıda ile sağlık ihtiyaçlarıdır.

Bu farklı bir savaş. Tehdit tamamen bitmeyecek, ama açık olalım: El Kaide ve taşeronları küçük insanlar ve tarihin yanlış tarafındalar. Bir ulusu temsil etmiyorlar. Bir dini temsil etmiyorlar. Yine kazanabiliriz.

Beklediği alkış gelmedi

Obama, törende kendisini dinleyen 1000 yeni askere diplomalarını verdi. ABD Başkanı, konuşmasında Irak’tan çekileceklerini vurguladığı sırada birkaç saniye alkış bekledi, ancak genç subaylardan ses çıkmadı. Bu durum, Obama’nın bazı Cumhuriyetçi bloglarda alay konusu edilmesine neden oldu.

Baş istihbaratçı Fransa kurbanı mı

BAŞKAN Barack Obama’nın isteğiyle geçen hafta istifa eden ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair’in, ABD ve Fransa arasında imzalanmasını istediği casusluk anlaşması yüzünden görevi bırakmak zorunda kaldığı öne sürüldü.
New York Times Gazetesi’nin iddiasına göre Amerikalı ve Fransız casuslar arasında rekabet var. Fransızlar özellikle Amerikan savunma sanayii şirketlerinin bilgilerine ulaşmaya çalışıyor, Amerikalılar da Paris’in Suriye ile olan bağlarını deşifre etmeye...

Centilmenlik anlaşması olmadı

Blair, Amerikalı üst düzey istihbaratçıların da doğruladığı bilgiye göre bu rekabeti sona erdirmek için bir plan hazırladı. ABD ve Fransa’nın birbirlerinin topraklarında casusluk yapmamasını öngören centilmenlik anlaşmasına, ABD’nin diğer istihbarat birimleri karşı çıktı. Beyaz Saray da itirazlara hak verince ABD ilk kez İngiltere dışında bir ülkeyle bu tür bir anlaşma yapamadı. Paris bir “güven bunalımı” oluştuğunu iletti, sorumlu olarak görülen Blair ise istifa etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle