GeriDünya Çok konuşulan iddiaya yanıt! "Kral çekilmiyor"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çok konuşulan iddiaya yanıt! "Kral çekilmiyor"

Çok konuşulan iddiaya yanıt! "Kral çekilmiyor"

Suudi Arabistan Kralı Salman'ın görevden çekilerek Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ın koltuğu oturacağı yönündeki söylentiler Suudi yetkililer tarafından yalanlandı.

Son dönemde artan yaşanan gözaltılar ve soruşturmalar kapsamında Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın tahta hazırlandığı ve mevcut Kral Selman bin Abdulaziz’in oğlu için tahttan feragat edeceği iddialarına Suudi bir yetkiliden açıklama geldi.

“Kral Selman bin Abdulaziz’in tahttan çekilme ihtimali yok” diyen yetkili, Kralların en ağır sağlık koşullarında bile tahttan vazgeçmediğinin altını çizdi.

Kral Selman bin Abdulaziz'in sağlık nedenlerini bahane göstererek görevden çekileceği söylentisi Suudi Arabistan'da oldukça popüler...

LÜBNAN KRİZİNDE YENİ GELİŞME: KRAL KARDEŞİNİ İSTİYOR

Reuters haber ajansının iddiasına göre, Riyad yönetimi başbakan olmak için anayasaya göre Sünni olmanın zorunlu olduğu Lübnan’da Saad Hariri’nin kardeşi Baha’yı iktidara getirmek istiyor. 

Kaynaklar, Suudi Arabistan’ın Hariri ailesini çağırarak Baha’ya bağlılıklarını açıklamasını istediğini öne sürdü. Ancak Suudi Arabistan’da zengin olan ve hala önemli malvarlığı bulunan aile, Saad yerine Baha’nın geçmesini kabul etmedi.

CUMHURBAŞKANI ÇAĞRIDA BULUNDU

Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, başbakanlık görevinden istifa eden Saad Hariri’nin tutum ve hareketlerinin, Suudi Arabistan'da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucu olduğu belirtildi. 

Hariri'nin istifanın arkasında yatan nedenlerin henüz netlik kazanmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Lübnan'ın Başbakanı uluslararası anlaşmalara zıt hareket edemez. Hariri'nin tutum ve hareketleri, Suudi Arabistan'da yaşadığı şüpheli ve gizemli durumun bir sonucudur. Suudi Arabistan, Hariri'nin hangi sebeplerden dolayı Lübnan'a dönmediğini açıklamalıdır." 

SAAD HARİRİ ORTAYA ÇIKTI

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'ya göre, Kral Selman, Medine kentinde katıldığı bir dizi açılış ve programın ardından Riyad'a döndü.

Selman'ı, Riyad'daki Kral Selman Hava Üssü'nde kardeşi ve eski Savunma Bakanı Emir Mukrin bin Abdulaziz, Veliaht Prens ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayif ve diğer yetkililer karşıladı.

Üsteki karşılama salonunda ise birçok Suudi Arabistanlı yetkilinin yanı sıra önceki hafta Riyad'da istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri de bulundu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle