GeriDünya Musul'da Peşmerge IŞİD arasında çatışma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musul'da Peşmerge IŞİD arasında çatışma

Musul'da Peşmerge IŞİD arasında çatışma
refid:26950250 ilişkili resim dosyası

Irak'ın Musul ilinin Mahmur ilçesinde peşmerge ile IŞİD militanları arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre IŞİD'in saldırıları üzerine Erbil'e 55 kilometre uzaklıktaki Mahmur'un Güver nahiyesinde çatışma başladı. Çatışmalarda iki IŞİD militanı öldü.

Peşmerge Güçleri 6. Bölük Komutanı Tümgeneral Seyid Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in, Güver nahiyesinin Kuşafi köyüne saldırı düzenlediğini söyledi. İki saat süren çatışmalardan sonra IŞİD'in geri çekilmek zorunda kaldığını aktaran Abdullah, "Örgüt, peşmergenin gücünü görmek için saldırdı. Taktik bir saldırıydı. Ancak önümüzdeki saatlerde ya da yarın daha kalabalık güçlerle saldırabilirler" dedi.

Peşmergeler, IŞİD saldırılarına karşı sınırdaki hendekleri uzatma çalışması başlattı. Kuşafi köyünden Dare Bızmar köyüne ve Erbil'in batısına düşen Sergira sınırına kadar 45 kilometre uzunluğunda yeni bir hendek kazılıyor. Hendeğin kazıldığı Sergira bölgesi, Erbil'den 60 kilometre uzaklıkta.

Bu arada IŞİD'in ele geçirdiği bölgelere 15 kilometre uzaklıkta olan Mahmur ilçe halkı da muhtemel saldırılara karşı silahlandı. Mahmur kampındaki insanların da IŞİD tehdidi nedeniyle tedirgin oldukları belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle