GeriDünya Musul operasyonunda son aşamaya geçildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musul operasyonunda son aşamaya geçildi

Musul operasyonunda son aşamaya geçildi

Irak güvenlik güçleri dün terör örgütü DEAŞ'ın Musul'da kontrolünde kalan son bölgeyi de almak için yeni bir operasyon başlattı.

Son aşama, Musul'da DEAŞ'ın kontrolünde olan bölgenin tarihi kent merkezi ve Dicle Nehri'nin batısı boyunca sıralanan üç komşu bölgeyi kapsıyor.
Ortak Harekât Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ordu güçleri El Şifa mahallesi ve Cumhuriyet Hastanesi'ne, federal polis güçleri El Zincili mahallesine ve terörle mücadele güçleri El Saha el Ula mahallesine taarruz başlattı" dendi.

Cuma günü, Irak hava kuvvetleri sivillere kaçmalarını söyleyen broşürler atmıştı, ancak insani yardım örgütleri kaçmaya çalışan sivillerin hayatından endişe ediyor. Birleşmiş Milletler'in Irak'taki insani yardım koordinatörü, Irak ordusu DEAŞ'a yönelik saldırılarını artırırken en çok sivillerin tehlike altında olduğunu söyledi.


Lise Grande BBC'ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Batı Musul'daki bir sonraki aşamanın en zoru olacağını biliyoruz ve bütün harekat boyunca olduğu gibi en çok tehlikede olanların siviller olduğunu da biliyoruz. DEAŞ'ın kaçmaya çalışan aileleri doğrudan hedef aldığını ve gıda ve ilaç stoklarının oldukça sınırlı olduğunu, büyük çapta su ve elektrik kesintilerinin yaşandığını biliyoruz. Bütün bu kanıtlar bize bu mahallelerde ve bölgelerde mahsur kalan sivillerin çok büyük tehlike altında olduğunu gösteriyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle