GeriDünya Musul’dan önce hedef otoyol
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musul’dan önce hedef otoyol

Musul’dan önce hedef otoyol
refid:28258166 ilişkili resim dosyası

ABD’li bir yetkili Irak ve Kürt ordusundan 25 bin kişilik bir ordunun IŞİD’i Musul’dan çıkarmak için nisan ya da mayıs ayında saldırı hazırlığı planladığını açıkladı. Öncesinde ise IŞİD’in kontrol ettiği Musul ve Rakka arasındaki otoyol kontrol altına alınmak isteniyor.

TERÖR örgütü Irak-Şam İslam Devleti’ne karşı Irak ordusu ve Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmergelerin ortak yapacağı kara harekâtı öncesi IŞİD’in bağlantı hatlarına yönelik saldırılar arttı. Washington Post gazetesi, Peşmerge güçlerinin, IŞİD’in Irak’taki merkezi konumundaki Musul’u, örgütün Suriye’deki kalesi konumundaki Rakka’ya bağlayan otoyolu hedef aldığını yazdı. Otoyolun Kiske bölgesine yakın bölgelerde Peşmerge güçleri hakimiyet kursa da IŞİD’in kontrolünden de tamamen çıkmış değil. Analistler, IŞİD’in, Musul’la Rakka arasındaki bağlantıyı kaybetmesi halinde hem lojistik olarak darbe yiyeceği hem de taraftarları gözünde meşruiyetini kaybedeceği yorumunu yapıyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) görevli üst düzey bir yetkili, IŞİD’i Musul’dan çıkaracak büyük kara taarruzu için nisan ve mayıs ayını işaret etti. Yetkili, Beyaz Saray tarafından düzenlenen terörle mücadele konferansında basına verdiği brifingde operasyona Irak askerleri ve Kürt birliklerden oluşacak 20-25 bin kişilik gücün katılacağını, taarruzun zamanının da Iraklıların ve Kürtlerin hazırlığına göre şekilleneceğini söyledi. CENTCOM görevlisi, operasyonun mayıs sonrasına kalması durumunda ise Ramazan ayının ve yaz aylarındaki hava sıcaklığının harekâtı olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle