GeriDünya Musul Başkonsolosluk binası vuruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musul Başkonsolosluk binası vuruldu

Musul Başkonsolosluk binası vuruldu

IŞİD’in 11 Haziran 2014’te baskın yaparak ele geçirdiği Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu, dün sabaha karşı ABD önderliğindeki koalisyon güçleri uçaklarının hava harekâtıyla vurularak kullanılamaz hale getirildi.

Başkonsolosluk binası, Türkiye’nin onayının ardından vuruldu.

Edinilen bilgiye göre ABD, yaklaşık üç ay önce Ankara ile temasa geçerek elde edilen istihbaratlar sonucu IŞİD’in, Musul Başkonsolosluğu binasını adeta karargâh haline dönüştürdüğü bilgisini paylaşarak, binanın vurulması için izin istedi. Ankara’da yapılan değerlendirmeler sonucu, binanın hava harekâtıyla vurulup kullanılamaz hale getirilmesi uygun bulundu. ABD ile ilgili Türk makamları arasında üç gün önce de görüşme yapıldı. Bu görüşmede binanın 4 Nisan günü sabaha karşı hava bombardımanıyla vurulması kararlaştırıldı. Dün sabaha karşı saat 03.00 sıralarında koalisyon güçlerine ait savaş uçakları başkonsolosluk binasını vurarak yerle bir etti. Askeri kaynaklar, harekâta Türk uçaklarının katılmadığını, İncirlik Üssü’nün de kullanılmadığı bildirdiler. Katar’daki üsten havalanan iki savaş uçağının başkonsolosluk binasına 12 bomba attığı öğrenildi. ABD, operasyonla ilgili askeri ve diplomatik kanallar üzerinden Türk tarafını bilgilendirdi. Operasyon sırasında bina içinde IŞİD’li teröristlerin olduğu değerlendirildi. Yaklaşık 40 dakika süren harekâtın, tamamlanmasından sonra saat 03.46’da Dışişleri Bakanlığı, harekâtın yapıldığını yazılı açıklamayla duyurdu.

49 KİŞİ REHİN ALINMIŞTI

Özel harekât polisleri tarafından korunan Musul Başkonsolosluğu binasına 11 Haziran 2014’te, 900’den fazla IŞİD militanı tarafından yapılan baskında Türkiye’nin o dönemki Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın da dahil olduğu 49 kişi rehin alınmıştı. Uzun ve çetin süren pazarlıklar sonrası terör örgütü IŞİD’in elinde rehin tuttuğu 49 konsolosluk çalışanı, 20 Eylül 2014’te serbest kalarak Türkiye’ye getirilmişti. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle