GeriDünya Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük artıyor

Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu, Avrupa'da Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığın arttığını açıkladı.

Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu'nun Viyana'da yayımladığı raporda, 11 Eylül saldırılarılarının ardından, “Dini fanatizmden kaynaklanan tehdit algılaması, Müslümanlara karşı önyargıları ve ayrımcılığı pekiştirdi. Müslümanlar da kendilerini inançlarından ötürü daha fazla kınanmış hissettiler” ifadelerine yer verildi.

Rapora konu olan 11 Avrupa ülkesinde Müslümanların saldırılara maruz kaldığı, Müslümanlara yönelik hakaretlerin arttığı kaydedildi.

Federasyon Başkanı Ulrich Fischer, raporu açıklarken, “Hiçbir ülke bu fenomenden uzak değil” dedi. Federasyonun yöneticilerinden Aaron Rhodes de, “Durum gittikçe daha kötüleşiyor ve gerilim bazı noktalarda tavana vurdu. Örneğin, geçen yıl Fransa'da devlet okullarında türban yasağının getirilmesi veya Hollandalı sinemacı Theo van Gogh'un öldürülmesi gibi...” diye konuştu.

Raporda, bazı siyasi partiler ve medya organlarının, ”Müslümanlara karşı düşmanlıklarını açıkça dile getirmekte kendilerini artık daha özgür hissettiklerine” işaret edildi ve Müslümanlara karşı daha önce kabul edilemeyecek bir dil kullanılmaya başlandığı vurgulandı.

Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu'na göre, 5 milyonu Fransa'da, 3 milyonu Almanya'da olmak üzere Avrupa ülkelerinde 20 milyona yakın Müslüman yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle