GeriDünya Müslümanlar yardıma daha aktif katıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslümanlar yardıma daha aktif katıldı

Müslümanlar yardıma daha aktif katıldı

Bertelsmann Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre Alman kamuoyunda Müslümanların mültecilere yardımda aktif olmadığı izleniminin önyargı olduğu anlaşıldı. Araştırmaya göre Müslüman göçmenlerin yüzde 44’ü geçen yıl mültecilere yardıma aktif olarak katıldı. Hıristiyanlarda bu oran yüzde 21... Dinle bağı olmayan insanlarda mültecilere yardım edenlerin oranı yüzde 17.

BERTELSMANN Vakfı toplumsal ilişkilerde dinin rolü üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre Müslümanlar, mültecilere yardımda diğer dine mensup insanlara göre daha aktif katıldı. Araştırmada “Dinle bir bağım yok” diyenlerin üçte biri, haftada en az bir kez fahri olarak mülteci yardımına aktif katıldığını söyledi. Müslümanlarda yüzde 28’i, Hıristiyanlarda her beş kişiden biri haftada bir kez mülteci yardım kuruluşlarına giderek görev yaptı. 

Mültecilerin yardımına koşan Müslüman göçmenlerin büyük çoğunluğu Afganistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden geliyor. Yardım edenlerin bir çoğu Ortadoğu kökenli. Araştırmacıların değerlendirmesine göre Müslüman kökenli yardımseverlerin katkısı en çok dil ve kültürel alanda oldu. Bu yardımlar mültecilerin Almanya’ya uyum sağlamasına büyük yarar sağladı. Müslüman kökenlilerin fahri çalışmalarının değeri ve toplumda önemli köprü vazifesi göreceği anlaşıldı. Ayrıca Alman kamuoyunda var olan, Müslümanların mültecilere pek yardım etmediği, toplumsal sorumluluk üstlenmediği algısının önyargı olduğu belirtildi. Almanya’da mülteci yardımında doğu batı farkı da kendini gösterdi. Batı Almanların yüzde 22’si, Doğu Almanların ise yüzde 14’ü mülteci yardımına katıldı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle