Dünya Haberleri

DÜNYA

  Müslüman Kardeşler sahip çıksın

  Cansu ÇAMLIBEL / MÜNİH
  05.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Katar’dan Almanya’ya gitti. Mısır’daki direnişe ilişkin, “Müslüman Kardeşler devlete ve kamu düzenine sahip çıkmalı. Baradey’i destekleyerek siyasi esneklik ve basiret göstermişlerdir” diyen Davutoğlu, uçakta Ortadoğu’yla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

  Bölgede trafik durdu
  “Katar Başbakanı, görüşmemizde, “Herkes bulunduğu yerde oturdu, bekliyor. Olayları El Cezire’den seyrediyor. Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile hareket eden tek ülke Türkiye oldu. Bölgede 10 gündür hiç trafik yok. İlk kez bölgeye seyahat eden siz oldunuz” dedi.
  ABD’den ilkesel tavır
  Mısır’daki yönetimi bugün zor durumda bırakan faktörler şöyle özetlenebilir: ABD’nin net ve ilkesel bir duruş sergilemesi, El Cezire’nin yapılan yayınlarla halka bugüne kadar duymadıklarını göstermesi,  Türkiye’nin net tavrı ve Başbakan Erdoğan’ın konuşması. Erdoğan, İslam dünyasına nasıl tavır alınması gerektiği mesajı verdi. ABD Başkanı Obama konuşmasıyla bütün dünyaya nasıl tavır alınması gerektiğini gösterdi. El Cezire, bütün yaşananların sansürsüz dünyaya ulaşmasını sağladı.
  Ortaklık kurarız
  Demokratikleşmiş bir Mısır’ın Türkiye’ye rakip olacağı yönünde bir endişemiz yok. Tam aksine böyle Mısır’la öyle bir ortaklık kurarız ki bölgenin karakterini beraber değiştiririz.”
  Basiret gösterdiler
  Bakan Davutoğlu, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yönetimi terk etmesi için baskı yapan muhalefet bloğunun önemli aktörlerini şöyle yorumladı: 
  EL BARADEY: “Uluslararası saygınlığı olan bir isimdir. Şimdiye kadar muhalefetin taleplerinin doğru anlaşılabilmesi için üzerine düşenleri yapmıştır. Önümüzdeki kritik dönemde önemli rol oynayabilir.”
  MÜSLÜMAN KARDEŞLER: “Tabanda çok güçlü 1920’lerden beri var olan, bu son süreçte şiddeti yöntem olarak benimsememiş, Mısır kimliğini her şartta koruyan bir hareket. 2005’te meclise 88 üye soktu. Dolayısıyla demokratik tecrübeye açık olduğunu gösterdi. Uyumlu ve barışçıl mesajlar veriyordu. Bu çizgiyi sürdürmeleri lazım. Zaten muhalefet geniş bir koalisyon, hepsi demokrasi konusunda aynı mutabakatı devam ettirmeli. Barışçıl geçiş süreci böyle yaşanabilir. Müslüman Kardeşler devlete ve kamu düzenine sahip çıkmalı. Baradey’i destekleyerek siyasi esneklik ve basiret göstermişlerdir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı