GeriDünya Müslüman barış gücü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslüman barış gücü

Kuzey İttifakı'nın Kabil'e girmesinin ardından, Afganistan'a TÜRKİYE, BANGLADEŞ ve ENDONEZYA gibi Müslüman ülkelerden barış gücü gönderilmesi planı yeniden canlandı. ABD Dışişleri Bakanı Powell, bunun için zemin hazırlayabileceklerini söyledi.

Kabil'in Kuzey İttifakı'nın eline geçmesinin ardından, içinde Türkiye'nin de yer alabileceği bir barış gücünün Kabil'e gönderilmesi fikri yeniden gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, New York Times Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gönüllü Müslüman ülkelerin Kabil'de güvenliğin sağlanması ve geçici hükümet için zemin hazırlanmasında görev alabileceklerini söyledi.

ABD'DEN DAHA İYİ OLUR

Colin Powell,
Türkiye, Bangladeş, Endonezya'nın BM çerçevesinde siyasi yapı oluşturulmasına katkıda bulunmak için asker göndermeyi teklif ettiklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı bu ABD yerine Müslüman ülkelerden oluşmasının daha iyi olacağını belirtti.

Başkan Bush ve danışmanlarının geniş tabanlı bir Afgan yönetimi oluşturulana kadar ülkede BM çerçevesinde konuşlandırılacak güçle ilgili planlamalar yaptığını belirten Colin Powell, ‘‘Olaylar bir hafta önce tahmin ettiğimizden daha hızlı gelişiyor’’ dedi.

DÖRDÜNCÜ DÜNYA ORDUSU

Powell,
Amerikan özel timlerinin de yerde etkili olduğunu belirterek, ‘‘Dünyanın 1 numaralı hava kuvvetleri ile dördüncü dünya ordusu, B-1 bombardıman uçaklarıyla, atlı adamlar arasında bağlantı oluşturduk’’ diye konuştu.

Amerikan kaynakları, Türkiye gibi Müslüman ülkelerin yanı sıra Müslüman olmayan ülkelerin de temsil edilebileceğini belirtiyorlar. Bangladeş ve Endonezya'nın yanı sıra Ürdün'ün de barış gücüne destek verebileceği söyleniyor.

ÖZEL TEMSİLCİ ENGELLİYORDU

Gözlemcilere göre, bundan haftalar önce ilk defa gündeme gelen Kabil'e barış gücü gönderilmesi konusu, BM'nin yavaş ve bürokratik yaklaşımı ve bir ölçüde BM'nin Afganistan özel temsilcisi Lahdar Brahimi'nin olumsuz tutumu yüzünden sonuçlandırılamamıştı.

Siyasi gözlemciler, Kabil'in Kuzey İttifakı'nın kontrolüne girmesinin ardından, Afganistan'da geçici yönetim kurulması yönündeki çabaların da aciliyet kazandığına dikkati çektiler.

Ankara Powell'ın önerisine sıcak

Ankara'nın, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın Afganistan'da Türkiye, Bangladeş, Endonezya ve diğer Müslüman ülkelerden oluşacak bir ‘‘gönüllüler koalisyonu’’ gücü oluşturulması önerisine sıcak baktığı bildirildi. Kuzey İttifakı'nın da bir Türk komutan komutasında ve çoğunluğunu Türk askerlerinin oluşturacağı bir Barış Gücü talebinin olduğuna dikkat çeken diplomatik ve askeri kaynaklar, bu talepler doğrultusunda Türkiye'nin Afganistan'a göndereceği asker sayısının 90'ı aşabileceği görüşünü dile getirdiler. Askeri ve diplomatik kulislerde, Bosna-Hersek'in Zenica kentindeki gibi 1500 kişilik bir tugayın Afganistan'a gönderilmesi gerektiği ‘‘düşünce bazında’’ dile getirilirken, Türkiye'nin 90 asker ile Afganistan'da ‘‘yardımcı aktör’’ konumunda kalacağına dikkat çekildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle