GeriDünya Musevi lobisi ABD Başkanı Bush'a mektup yazdı: Türkiye'ye ekonomik destek verin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Musevi lobisi ABD Başkanı Bush'a mektup yazdı: Türkiye'ye ekonomik destek verin

ABD'nin dokuz etkin ve güçlü Musevi kuruluşu Başkan George W. Bush'a ortak bir mektup yollayarak, Amerikan Yönetimi'nin, Türk ekonomisine ‘‘ilave destek’’ sağlamasını istedi.

Mektupta, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına desteğimizi yinelemek için bu mektubu kaleme alıyoruz’’ denildi. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin, bir kez daha, özgürlüğün ortak savunması için kararlılıkla ABD'nin yanında yer aldığı hatırlatıldı. Son 50 yıldaki bütün uluslararası krizlerde olduğu gibi, Türkiye'nin, ABD ile stratejik ortaklık paylaşımı temelinde Amerikan çıkarlarını destekleme kararıyla ilkeli davrandığı kaydedildi. Mektupta, 11 Eylül saldırılarından sonra NATO'nun 5. maddesine derhal işlerlik kazandırılmasını kuvvetle savunanların başında Türkiye'nin bulunduğu ifade edildi. Ayrıca, Türkiye'nin İsrail ile çeşitli alanlardaki yakın ve yoğun ilişkisinin sürdüğü belirtildi.

Musevilerin mektubunda, Bush'a, önemli müttefik Türkiye'nin ilave ekonomik desteğe ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Mektupta, 11 Eylül terör dehşetinin Türk ekonomisini olumsuz etkilediğine özellikle dikkat çekildi.

Mektup şöyle devam etti:

‘‘Sizi, Türkiye'ye ilave Amerikan desteği sağlanmasını gözden geçirmeye çağırıyoruz. Bu ek yardım, borçların silinmesi, ticari ödünler ya da IMF'nin daha fazla katkıda bulunması şeklinde olabilir. Bunun zamanı şimdi ve uygundur.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle