GeriDünya Müşerref'ten barış atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müşerref'ten barış atağı

Pakistan lideri Müşerref, 13 Aralık 2001’de Hindistan parlamentosuna düzenlenen ve 14 kişinin öldüğü saldırıdan sorumlu tutulan iki İslami örgütü yasakladı.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ülkesinin topraklarının terörizm için kullanılmayacağını belirterek, uluslararası toplumdan, Keşmir sorununun çözümüne yardımcı olmasını istedi.

Televizyondan ulusa seslenen Müşerref, Pakistan’ın Keşmir konusundaki diplomatik ve siyasi desteğinde değişiklik olmayacağını belirterek, Keşmir sorununun görüşmeler yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Pakistan’ın, Keşmir bahanesiyle hiçbir kurumun terörizm yaratmasına izin vermeyeceğini de belirten Müşerref, Hindistan’a da çağrıda bulunarak, Keşmir sorununun barışçı biçimde çözülebileceğini vurguladı.

Müşerref, Pakistanlıların başka ülkelere sızmadığını da kaydederek, Pakistan silahlı kuvvetlerinin tam donanımlı olarak kanının son damlasına kadar savaşmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hindistan’dan asla sınırı geçmemesini isteyen Müşerref, Pakistan topraklarının terörist amaçlarla kullanılamayacağını ve biri Sünni diğeri de Şii 2 İslami grubu yasaklayacaklarını ifade etti.

Müşerref, 13 Aralık 2001’de Hindistan parlamentosuna düzenlenen ve 14 kişinin öldüğü saldırıdan sorumlu tutulan Keşmir yanlısı Ceyş-i Muhammed ve Leşkar-ı Tayyibe gruplarının yanı sıra 3 aşırı dinci grubun faaliyetlerinin yasaklanacağını bildirdi.

Müşerref, Hindistan’ın parlamento saldırılarından sorumlu tuttuğu Pakistanlıların teslim edilmeyeceğini, ancak bu kişiler hakkında kanıt bulunursa Pakistan’da yargılanacaklarını söyledi. Pakistan’da İslami eğitim veren yeni medrese ve benzeri okulların resmi izinle açılabileceğini ve denetim altına alınacağını, bu okulların askeri eğitim türü faaliyetlerde bulundukları tespit edilirse kapatılacağını ifade etti.

Pervez Müşerref, Pakistanlı olmayan kişilerin ülkeye girişine ve siyasi sığınma hakkı elde etmelerine izin vermediklerini, ancak giren kişiler olmuşsa, bunlara karşı gerekli önlemleri alacaklarını da kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle