GeriDünya Müşerref: Harekat Ramazan'da sürmemeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müşerref: Harekat Ramazan'da sürmemeli

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Afganistan’a yönelik operasyonunun Ramazan ayında sürmemesi gerektiğini söyledi. Müşerref, Pakistan’da kendine yönelik bir darbe ihtimalinin söz konusu olmadığını belirtti.

Fransa, İngiltere ve ABD’yi kapsayan bir geziye çıkan Müşerref, Fransa’ya giderken önce sürpriz bir şekilde İran'a uğradı.Müşerref, burada Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Arif ile havaalanında kısa bir süre görüştü.

Arif ile görüşmesinde, Afganistan'daki son gelişmeler, Pakistan ve İran arasındaki ikili ilişkileri değerlendiren Müşerref, daha sonra Tahran'dan ayrıldı.

Müşerref’in uçağı yakıt ikmali için saat 13.00'de İstanbul'a geldi.Konuk Devlet Başkanı Müşerref'i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, İstanbul Valisi Erol Çakır, 3. Kolordu ve Batı Garnizon Komutanı Korgeneral Ergin Saygun, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ile Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri karşıladı.

Müşerref, Devlet Konuk Evi'nde yaptığı açıklamada, terörizme karşı verilen mücadelede Pakistan, Türkiye ve dünya koalisyonunun birlik içinde olduğunu söyledi.

Önce Fransa'ya, ardından İngiltere'ye ve oradan da ABD'ye gideceğini bildiren Müşerref, ''Türkiye'ye gelmek, benim için her zaman büyük bir mutluluk olmuştur'' dedi.

Dünya tarihinde kritik ve önemli bir aşamadan geçildiğini belirten Müşerref, 11 Eylül saldırıları ve Afganistan'da olanlar düşünüldüğünde Fransa, İngiltere ve ABD'ye yapacağı ziyaretin öneminin arttığını vurguladı.

AYNI AMAÇLARI PAYLAŞIYORUZ

Pervez Müşerref, Afganistan'daki çatışmayı mümkün olduğunca kısa sürede sona erdirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

''Ama Pakistan bir karar almıştır ve terörizme karşı mücadelede dünya koalisyonunun parçası olmuştur. Bu mücadelede Pakistan, Türkiye ve dünya koalisyonu birlik içindedir. Aynı amaçları paylaşıyoruz. Gururla söyleyebilirim ki, Afganistan konusunda Pakistan ve Türkiye, ortak bir vizyonu paylaşmaktadır. Diğer uluslararası ve bölgesel sorunlar konusunda da aynı vizyona sahiptir.''

PAKİSTAN’DA DARBE OLMAZ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Müşerref, ''Pakistan'da özellikle askerler içinde bazı huzursuzluk olduğu söyleniyor. Ordu içinde size karşı generaller var mı?'' şeklindeki soru üzerine, şunları söyledi:

''Hiç şansları yok. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde böyle bir şey olabilir mi? Hayır olamaz. Pakistan Silahlı Kuvvetleri de son derece disiplinlidir. Genelkurmay Başkanları'nı dinler. Başkanlarının talepleri dışına çıkmaz. Bu bir temelsiz propagandadır. Bizim ordumuz dünyanın en disiplinli ordularından biridir. Öyle bir şey olsaydı, ben Pakistan'dan ayrılamazdım.''

''Usame bin Ladin'in Pakistan'da olduğu ve ülkede bir darbe hazırlığında bulunduğu'' şeklindeki soru üzerine de Müşerref, ''Usame bin Ladin'in Pakistan'da olduğunu sanmadığını'' söyledi.

Müşerref, ''Pakistan'a kimlerin gelip gittiğini biliyoruz. Usame bin Ladin'i o kadar önemli bir kişi haline getirmeyin. O kadar büyük bir kişi değil. Bu tür şeyleri yapabilecek kadar güçlü olduğunu düşünmeyelim''diye konuştu.

OPERASYON RAMAZAN’DA SÜRMEMELİ

''Müslüman bir lider olarak Afganistan'da Müslümanların öldürülmesinden neler hissediyorsunuz?'' sorusuna karşılık Müşerref, şunları söyledi:

''Kesinlikle her tür sivilin ölümüne çok üzülüyorum. 'Operasyon kısa olmalı' dediğimizde bunu kastediyoruz. Bu operasyon mümkün olduğu kadar kısa sürede bitmelidir ve sivillere büyük zarar vermemelidir. Operasyonun Ramazan boyunca sürmemesini tercih ederiz. Çünkü bu İslam dünyasını olumsuz etkiler yaratacaktır. Başkan Bush ile bu konuyu görüşeceğim.''

TALİBAN PAKİSTAN’A TEHDİT DEĞİL

Taliban'ın ülkesi için bir tehdit oluşturmadığını belirten Pervez Müşerref, ''Pakistan, Afganistan'ı tanıyan ve hala diplomatik ilişki sahibi tek ülkedir'' dedi.

Bir soru üzerine Müşerref, Pakistan'daki Afgan mültecilerin ülkelerine geri dönmelerini çok istediklerini belirterek, şunları söyledi:

''Ama Afganistan'a giden Pakistanlılar'dan söz ediyorsanız, bu farklı bir konu. Tabii ki, Pakistanlılar'ın sınırdan geçip, Afganistan'a girmesini istemeyiz. Dağlık bir bölge ve maalesef dağları kullanarak sınırdan geçiyorlar. Bunu, yüzde 100 olarakdurduramıyoruz.''

Müşerref, ''Taliban, iç politikanız açısından tehdit oluşturuyor mu?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Hayır, bir tehdit değil. Onlarla diplomatik ilişkimiz sürüyor. Pakistan, Afganistan'ı tanıyan tek ülke ve hala diplomatik ilişki sahibi tek ülkedir. Onlarla ilişkimiz var. Ortak bir tarihimiz ve ortak bir kültürümüz var. Coğrafyamızı paylaşıyoruz. Taliban da Afganistan'ın hükümetidir. Onların da kendi görüşleri var. Ve kendi görüşlerini kendilerine saklarlarsa Afganistan konusunda Pakistan için bir tehdit oluşturmuyorlar.''

Afganistan'daki operasyonla ilgili bir soruya karşılık Müşerref, ABD'nin hava harekatının devam ettiğini, kendilerinin de koalisyon güçlerine lojistik desteği verdiklerini söyledi. Müşerref, karadaki operasyonların ise ''kurtarma ve aramalarla sınırlı'' olduğunu kaydetti.

AFGANİSTAN'IN GELECEĞİ

Bir gazetecinin, Pakistan basınında yer alan haberlerde ''BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Afganistan'ı bölmekten söz ettiğini'' ifade etmesi üzerine Müşerref, şunları söyledi:

''Sanmıyorum. Kofi Annan'ın, Afganistan'ı böleceğini zannetmiyorum. Bu tür planlara karşı olduğuna inanıyorum. Belki yanlış anlaşılma olmuştur. Afganistan için önerilen siyasi çözümlere bakıldığında, bir birlik sağlamak zorundayız. İstikrar sağlamalıyız. Tüm etnik grupları içine alan geniş tabanlı bir koalisyon olmalı. Bu hükümet, ülkenin demografik yapısını göz önüne almalı. Afganistan'da, bütün komşularıyla dostane ilişkiler içinde olan bir hükümet isteriz, ama siyasi çözüm arayışını Afgan halkı kendisi yapmalıdır. Dışarıdan bireylerin ya da bir ülkenin bir çözüm dayatmasını doğru bulmuyorum.''

PAKİSTAN'IN TALEPLERİ

Müşerref, ''Fransa'dan, İngiltere'den ve BM'den özel bir talebiniz olacak mı?'' soruna da şu yanıtı verdi:

''Pakistan'ın tek istediği ekonomik destektir. Çünkü, ekonomimiz, Afganistan'da olan bitenler yüzünden çok büyük zarar görüyor. Bu açıdan baktığımız da koalisyon ortakları bunun farkında. Bize yardım etmeye de hazırlar. Özel bir şey talep etmek için de gitmiyoruz. Onlar bizim sorunumuzu, ekonomik sıkıntımızı biliyorlar ve yardım etmek istiyorlar. Yardım da ediyorlar.

Ama asıl tartışacağımız temel konular, Afganistan'da neler olup bittiğidir ve Afganistan'ın geleceğidir. Üç aşamadan, askeri, siyasi ve rehabilitasyon stratejisinden söz edebiliriz. Bunların hepsi askeri operasyonla beraber hayata geçirilmelidir. Bunlar bizim konuşmak istediğimiz konular.''

Müşerref, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısının ardından, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile yaklaşık 15 dakika görüştü.

İstanbul'da 45 dakika kalan Müşerref, Bakan Gürel'le yaptığı görüşmenin ardından, saat 13.45'te eşi Sahiba Müşerref ve diğer heyet üyeleriyle birlikte Paris'e hareket etti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle