GeriDünya Müşerref ABD’ye gidince Ladin darbe yapacakmış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müşerref ABD’ye gidince Ladin darbe yapacakmış

Usame bin Ladin'in, Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'i devireceği ileri sürüldü.

ABD istihbaratına yakın bazı kaynakların iddialarına göre Ladin, kısa bir süre önce Afganistan'dan Pakistan'a geçti. Taliban yanlısı Peştun kesimin yoğun olduğu bir bölgede bulunduğu öne sürülen Ladin, ABD gezisinde bulunduğu sırada General Müşerref'i devirecek. Darbe girişimi, Pakistan Silahlı Kuvvetleri ve Pakistan İstihbarat Servisi (ISI) içindeki Ladin yandaşlarınca gerçekleştirilecek.

ABD ve İsrail, Pakistan'da olası bir darbe sonucu nükleer silahlarının İslamcı teröristlere düşmesinden kaygılanıyor. Müşerref'in devrilmesi halinde her iki ülke özel timlerinin bu silahları kaçırmak için operasyon düzenleyeceği söyleniyordu.

ABD’li siyasi gözlemciler de Müşerref'in koltuğunun sağlam olmadığını operasyonların başlamasından beri ifade ediyorlardı.

LADİN, NÜKLEERİ KESİN KULLANIR

Nükleer silahlara sahip olması durumunda Ladin'in bunları kesinlikle kullanacağına inanılıyor. Ladin de Pakistan'a ait silahları kullanma hakları olduğunu daha önce söylemişti.

Pakistan'ın, nükleer silahlarını Çin'e transfer etmeyi düşündüğü bile öne sürüldü. Ancak, Hükümet Sözcüsü General Raşid Kureşi, ‘‘Taktik silahlarımızı koruyacak kapasiteye sahibiz’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle