Dünya ’Murat Kurnaz, uçağa zincirlenerek getirildi’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Murat Kurnaz, uçağa zincirlenerek getirildi’

’Murat Kurnaz, uçağa zincirlenerek getirildi’

ABD’nin terör şüphelilerini tuttuğu Guantanamo Üssü’nden önceki akşam ailesinin yaşadığı Almanya’ya götürülen Murat Kurnaz’ın avukatı Bernhard Docke, "Murat, insan haklarının ayaklar altına alındığı Guantanamo’da cehennemi yaşadı. Elleri ve gözleri bağlı, uçağın zeminine zincirlenerek getirildi" dedi.

MURAT Kurnaz, ABD’nin Almanya’daki Ramstein Üssü’ne getirildikten sonra annesi Rabiye, babası Metin ve avukatı Docke ile dün sabaha karşı Bremen’deki evine geldi. Annesi, babası ve kardeşleri, üzerine bir battaniye örterek Murat’ı gizledi. 18 yaşındaki kardeşi Ali ve avukat Docke ceketleri ve ellerini kaldırıp perdeleme yaparak görüntü alınmasını engellediler. Evin kepenklerini indiren ve kimseye kapıyı açmayan aile, telefonlara da çıkmadı.

"CEHENNEMDEN ÇIKTI"

Docke, ABD’li meslektaşı Prof.Baher Azmy ve Uluslararası Af Örgütü Amnesty International temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, "Murat cehennemden çıktı" dedi. Docke, Murat Kurnaz’ın işkence ve baskı altında geçirdiği yılların etkisinde olduğunu ve henüz kamuoyuna çıkacak psikolojide olmadığını belirterek, "Murat cehennemi, korkunç işkenceleri yaşadı. Ama şimdi ailesinin yanında. İşkencehaneden çıkıp tekrar özgürlüğe kavuşması sevindirici ancak özgürlüğüne alışması biraz vakit alacak" diye konuştu. Docke, Murat Kurnaz’ın, askeri bir uçakla, elleri ve ayakları bağlı, gözleri bantlı şekilde uçağın zeminine zincirlenerek getirildiğini söyledi.

Avukat, Kurnaz’ın masum olduğunun anlaşılmasına rağmen bu kadar uzun bir süre Guantanamo’da tutulmasından ötürü eski Gerhard Schröder hükümetini suçladı. Ancak Federal Hükümetin sözcüsü Thomas Steg dün bir açıklama yaparak, ne şimdiki, ne de eski hükümetin Murat Kurnaz davasıyla ilgili bir ihmalinin olmadığını söyledi. Adapazarlı bir ailenin oğlu olan Murat Kurnaz, 2001 yılında Afganistan’da Taliban militanı olduğu şüphesiyle tutuklanıp ABD’nin Guantanamo’daki Üssü’ne götürülmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle