GeriDünya ‘Mültecistan’ madalya peşinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Mültecistan’ madalya peşinde

‘Mültecistan’ madalya peşinde

Ülkelerindeki savaşlar nedeniye ‘mülteci’ durumuna düşen sporculara Olimpiyat Komitesi’nden vize çıktı. Mülteci atletler, ülkeleri olmamasına rağmen Olimpiyatlar’da yarışabilecek.

BREZİLYA’nın Rio de Janeiro kentinde 2016’da düzenlenecek 31’inci Yaz Olimpiyatları görülmedik bir olaya sahne olabilir. Afrika kıtasıyla Ortadoğu bölgesinde içsavaşlar yüzünden ülkelerini kaybeden çok sayıda sporcu, tabiri yerindeyse ‘Mültecistan’ olarak oyunlara katılacak. Patlak veren ihtilaflar yüzünden vatansız kalan sporcuların son yıllarda çığ gibi arttığını açıklayan Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, “Yüzlerce sporcu ülkelerini kaybettikleri için gerekli başvuru formaliteleri yerine getiremeyerek oyunlara katılamayacak. Neredeyse büyük bir kıta, olimpiyat hareketi dışına itilme tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun için Uluslararası Olimpiyat Komitesi mülteci sporcuları himayesi altına alma kararı aldı. Böylece mülteciler ayrı bir kafile olarak Rio Olimpiyatları’nda temsil edilecek” açıklamasını yaptı.

OLİMPİYAT BAYRAĞI HEPİMİZE YETER

“Olimpiyat Oyunları dayanışma ve barış gibi değerleri temsil etmektedir” diyen Bach şöyle devam etti: “Olimpiyat Köyü’nde her zaman dayanışmanın en saf halini görüyoruz. Mülteci statüsüne düşmüş, arkasında yürüyecek bir bayrağı, çalınacak bir milli marşı kalmayan sporcular oyunlarda Olimpiyat bayrağının arkasında, Olimpiyat marşıyla yürüyebilirler. Olimpiyat Köyü’nde onlara her zaman yer var.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle