Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Mülteci-vize’ pazarlığına geliyor

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12.10.2015 - 23:21 | Son Güncelleme:

  Mültecilere kapıları açtığı gerekçesiyle kamuoyu desteği düşmeye başlayan Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’de gerilimli günlerin yaşandığı bir dönemde sığınmacı krizini görüşmek üzere pazar günü Ankara’ya geliyor.

  ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de yaşanan içsavaş sonrası Avrupa’yı da tehdit etmeye başlayan mülteci krizini görüşmek için pazar günü Türkiye’ye gelecek. Merkel, Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşecek. Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, gündemde Suriye’deki çatışmalar, mülteci krizi ve terörle mücadele konularının bulunduğunu açıkladı. Mültecilere sınır kapılarını açması sonrasında kamuoyunda kendisine olan güven yüzde 42’den yüzde 38’e düşen Merkel’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta Brüksel’e yaptığı ziyarette AB Komisyonu’nun teklif ettiği iki aşamalı planın hayata geçirilmesi için Ankara’yı ikna etmeye çalışacağı öğrenildi. 

  PLAN İÇİN BASTIRACAK: Plan ağırlıklı olarak başta Suriye olmak üzere Asya ve Afrika ülkelerinden AB’ye göçü önlemek amacıyla Türkiye’nin daha çok sınır güvenliğini artırmak için maddi olarak desteklenmesini, Türkiye’ye bunun için AB sınır güvenliği birimi FRONTEX’ten irtibat görevlisi konuşlandırılmasını ve anında geri kabul gibi sıkı işbirliğini içeriyor. Ankara, öngörülen 1 milyar Euro’luk yardımın Türkiye’nin AB’ye katılım payından kesilmesi ve Türk vatandaşlarına vize muafiyetine vurgu yapılmaması nedeniyle plana sıcak bakmamıştı.

  ANKARA’NIN ŞARTLARI: Türkiye, maddi yardımın katılım payıyla ilişkilendirilmeden verilmesini ve en az iki yıl içinde Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirileceğinin yazılı olarak kayıt altına alınmasını istiyor. Berlin’in, Alman kamuoyunda Türklere “vize muafiyeti” olarak algılanmayacak, ancak Türk vatandaşlarının AB’de en az üç ay süreyle vizesiz seyahat etmesinin önünü açabilecek bazı formüller üzerinde çalıştığı öne sürüldü. Berlin’in hazırlayacağı tekliflere karşılık Ankara’dan, Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden AB’ye giren yabancıları anında kabul etmesi ve Türk vatandaşlarına “AB’ye tam uyumlu” pasaportlar verilmesini isteyebileceği belirtiliyor.

  Savcıların iadesi istenecek

  Terörle mücadele konusu da Merkel’in ziyaretinde bir diğer önemli başlık olacak. Ankara ziyarette, Almanya’ya kaçtıkları tespit edilmiş savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın iadelerini de bir kez daha talep edecek. Merkel’in de medya kuruluşlarına baskılar, Hürriyet ve yazar Ahmet Hakan’a yönelik saldırıları gündeme getireceği ifade edildi.

  Etiketler: angela merkel , schengen , vize
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı