GeriDünya Mülteci krizi büyüyor, AB olağanüstü toplanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mülteci krizi büyüyor, AB olağanüstü toplanıyor

Mülteci krizi büyüyor, AB olağanüstü toplanıyor
refid:29950196-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB), tırmanan göçmen krizinin masaya yatırılması için Birlik üyelerine 14 Eylül'de olağanüstü toplantı çağrısı yaptı. Öte yandan Fransa ile Macaristan dışişleri bakanları mülteciler nedeniyle karşılıklı sert açıklamalar yaptı.

AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un yaptığı olağanüstü toplantı çağrısında, krizin 'daha önce hiç görülmemiş boyutlara ulaştığı' uyarısında bulunup 28 üye devletin içişleri bakanlarının bir araya gelip krizi ele almaları gerektiğini duyurdu.
Geçen ay AB sınırlarına yaklaşık 107 bin göçmen ulaştı.

Yunanistan, İtalya ve Macaristan başta Suriye olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri ile Afrika'dan gelen göçmen akınıyla baş etmekte zorlanıyor.

Almanya, sığınma talebinde bulananların sayısının 2015'te dört katı artıp 800 bine ulaşacağını tahmin ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazar günü Berlin'de yaptığı açıklamada, "Eğer Avrupa'da dayanışma varsa bunu şimdi başkalarına da göstermeliyiz" dedi.

Mülteci krizi büyüyor, AB olağanüstü toplanıyor

MACARİSTAN İLE FRANSA ARASINDA GERGİNLİK
Macaristan'ın ilticayı önlemek için Sırbistan sınırını kapatması eleştiriliyor. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius yaptığı açıklamada, takviye edilmesi planlanan tel örgüyü ‘ortak Avrupa değerlerine saygısızlık' olarak tanımladı.

Sınırdaki barikatın mutlaka kaldırılması gerektiğini belirten Fransa Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği'nin Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ‘ciddi ve otoriterce' sınır önlemleri hakkında konuşmasına gerek olduğunu vurguladı. Laurent Fabius Macaristan ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinin daha fazla mülteci almaya ve kota uygulamasını kabul etmeye yanaşmamasını ‘skandal' olarak nitelendirdi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise bu eleştiriye sert tepki vererek, “Şoke eden ve temelsiz suçlamalarda bulunmadan önce Avrupa için ortak bir çözüm yolu bulmak için çalışmalıdır” dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Budapeşte büyükelçisini bakanlığa çağırarak açıklama istedi.

TREN İSTASYONUNDA GÖSTERİ
Budapeşte Belediyesi, Sırbistan üzerinden Macaristan'a girdikten sonra mülteci kamplarına ulaşmaya çalışan mülteciler için Budapeşte'nin aralarında Keleti istasyonundan bulunduğu üç büyük istasyonda belirlenen yerlere geçiş bölgeleri kurdu.

Mülteci krizi büyüyor, AB olağanüstü toplanıyor

Tren istasyonunun transit avlusu adeta kamp alanına dönerken, buraya gelenlerin umudu Budapeşte’den Kuzey Avrupa’daki hedeflerine ulaşmak.

Mülteciler, Macaristan’ın mülteci politikasını protesto etmek amacıyla Keleti İstasyonu önünde gösteri düzenledi.

OTOYOLDA 'MÜLTECİ' TRAFİĞİ
Macaristan’dan Avusturya’ya giden otoyolda 20 kilometreye varan araç trafiği oluştu. Trafiğin sebebi ise Avusturyalı yetkililerin geçen hafta yaşanan kamyon faciasının ardından kontrolleri sıkılaştırması. Korkunç olayda otoyol kenarında terk edilmiş hâlde bulunan bir kamyon kasasında 71 ölü mülteci bulunmuştu. Macaristan polisi geçtiğimiz üç günde, çoğu Sırbistan’dan kaçak yollarla ülkeye giriş yapan 8 bin 792 mülteciyi yakaladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle