GeriDünya Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı

Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı

Almanya'nın Köln kentinde mültecilere verdiği destekle tanınan belediye başkan adayı Henriette Reker, bir saldırgan tarafından bıçakla ağır yaralandı. Yabancı düşmanı olduğundan şüphelenilen saldırgan Neonazi çıktı.

Sabah saatlerinde Braunsfeld semtinde seçim çalışması sırasında 44 yaşında bir erkek saldırgan tarafından bıçakla yaralanan Reker, Köln Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyata alındı. Olay yerinde Reker'in seçim ekibinden dört kişiyi daha bıçakla yaralayan saldırgan, bölgede bulunan bir polis memuru tarafından etkisiz hale getirilerek, gözaltına alındı.

Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı


Köln Polisi Asayiş Direktörü Norbert Wagner düzenlediği basın toplantısında, saldırganın ilk ifadesinde Reker'i bilinçli olarak hedef aldığını anlattığını, yabancı düşmanı bir saldırı ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı.

Alman basınında "akli dengesinin yerinde olmadığı" belirtilen saldırganın, gün içerisinde doktor kontorülenden geçirileceği bildirildi.

Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı

SALDIRININ NEDENİ YABANCI DÜŞMANLIĞI

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırının yabancı düşmanlığından kaynaklandığı bildirildi. 44 yaşındaki Frank S. tarafından bıçakla ağır yaralanan Reker için web sitesinden yapılan açıklamada, kendisinin hayati tehlikesinin bulunmadığı, bu menfur saldırının yarın yapılacak olan seçimin sonucunu değiştirmemesinin ümit edildiği belirtildi. 

Eşi de yabancı kökenli olan Henriette Reker'in, Köln'ün Nippes semtinde işsizlik yardımıyla geçinen 44 yaşındaki Frank S. adlı saldırgan tarafından, 20 santimlik bıçakla boynundan yaralandığı, bıçağın Reker'in şah damarına gelmemesi nedeniyle ölümden döndüğü ifade edildi. 

İşsiz olan ve sosyal yardımla geçinen saldırgan Frank S., 1990’lı yıllarda Özgürlükçü Alman İşçi Partisi (FAP) içinde aktifti. Aşırı sağcı ve şiddet eğilimli FAP, Federal İç İşleri Bakanlığı tarafından 1995 yılında yasaklandı.

Öte yandan Frank S.’in İnternet’te yabancı düşmanı yazılar yazdığı belirtildi. Saldırıdan sonra direnmeden polise teslim olan saldırgan, polisteki ilk ifadesinde de Almanya’nın mülteci politikasını eleştiren ifadeler kullandı. Polis, saldırganın Köln’deki evinde arama yaparak bilgisayarına ve bazı belgelere el koydu.

Saldırıyı anlaşılmaz ve iğrenç olarak nitelendiren Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, "Bu saldırı tüm demokratlara yapılmıştır. Demokrasimizi hukuk devletinin tüm unsurları ile koruyacağız" dedi.

Çok sayıda göçmenin yaşadığı Köln kentinde, Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Yeşiller Partisi başta olmak üzere çok sayıda parti ve STK tarafından desteklenen ve seçilmesine kesin gözüyle bakılan bağımsız aday Reker, eyalette göçmenlerin entegrasyonuna yönelik projeleri ve mültecilere verdiği destekle tanınıyordu.

Mülteci dostu belediye başkanı adayına bıçaklı saldırı


Son seçim çalışmasını yaptığı sırada saldırıya uğrayan Henriette Reker, saldırıdan bir gün önce de İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Cami'sini cuma namazında ziyaret etmiş ve Köln'de yoğun olarak yaşayan Türk toplumu için sıcak mesajlar vermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle