GeriDünya Mullen: Türkiye'nin ISAF'a katkısından memnunuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mullen: Türkiye'nin ISAF'a katkısından memnunuz

ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, Türkiye'nin Afganistan'da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (ISAF) olan katkısından çok memnun olduklarını söyledi.

Mullen, Washington'daki Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, ABD'nin Türkiye ile ilişkilerinin büyük önem taşıdığını, askeri ilişkilerin de çok sağlam bir zemine sahip olduğunu belirtti.

Türkiye ile birçok konuda birlikte kapsamlı çalıştıklarını kaydeden Mullen, "Türkiye'nin ISAF'a katkısından çok memnunuz, bunun çok verimli olduğunu düşünüyoruz. Meslektaşım (Genelkurmay Başkanı) Orgeneral İlker Başbuğ ile bu konu da dahil olmak üzere birçok konuda düzenli olarak görüşüyorum" dedi.

Mullen, Türkiye ile aralarındaki bu güçlü ilişkilerin gelecekte de devam edeceği inancını dile getirdi. Terör örgütü PKK konusunda Türkiye ile ABD arasındaki istihbarat paylaşımına dair bir soru üzerine Mullen, son 2 yıl süresince istihbarat paylaşımının birçok açıdan başarı sağladığını ve bunun devam edeceğinden şüphesi olmadığını söyledi.

Mullen, "PKK konusunda son 2 yıl süresince vuku bulan paylaşım, ABD'nin perspektifinden destekleyici bir şekilde, bu tehdidin ele alınmasına imkan vermede birçok açıdan başarı sağladı. Bunun devam edeceğinden eminim" diye konuştu.

Türkiye ile aralarındaki ilişkilerin değişmezliğine ve istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere bu ilişkilerin büyümeye devam ettiğine değinen Mullen, bunun, kapasitelerin zaman içinde gelişmesine imkan verdiğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle