GeriDünya Muhalifler ihlallerden şikâyet etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhalifler ihlallerden şikâyet etti

Muhalifler ihlallerden şikâyet etti

Suriye’de ateşkesin 3’üncü gününde muhaliflerden ihlallerle ilgili itirazlar gelirken, BM ise ateşkesin büyük oranda sürdüğünü belirtti.

-BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bazı çatışmalara rağmen ateşkesin büyük oranda korunduğunu söyledi. Ateşkes ihlallerinin daha fazla yayılmaması ve ateşkesin devam etmesi için çalıştıklarını kaydeden Ban, başta iki hafta için ilan edilen ateşkesin uzatılmasını istediğini belirtti.

-Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü Yüksek Müzakere Komitesi’nin Sözcüsü Esad el Zubi ise karamsar bir tablo çizdi. Zubi, “Söz konusu olan ateşkesin ihlali değil tamamen çökmesi. uluslararası toplum yapamıyorsa bizim halkımızı koruyacak alternatifimiz var” dedi.

-Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, “Bize ulaşan bilgilere göre, ılımlı muhaliflerin kontrol ettiği bölgelere yönelik hava saldırıları sürüyor” dedi. Ayrault’un talebi üzerine BM’nin Suriye’deki ateşkesi gözlemlemekten sorumlu görev gücü toplandı.

-Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov, “Eğer işe yararsa Suriye federal devlet olabilir” açıklamasını yaptı. Riyabkov, Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri hazırlıklardan ‘kaygı duyduklarını’ söylerken, “Ankara’nın Suriye’ye askeri müdahalesi ülkedeki ateşkese onarılamaz bir darbe olur” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle