GeriDünya Muhalefetten Merkel'e İncirlik baskısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhalefetten Merkel'e İncirlik baskısı

Muhalefetten Merkel'e İncirlik baskısı

Reuters haber ajansı, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD), Türkiye ile İncirlik üssü konusundaki anlaşmazlığı çözemezse, burada bulunan Alman askerlerini başka bir yere taşıması için Başbakan Angela Merkel'e baskı yaptığını yazdı.

Alman parlamenterlerin üsteki Alman birliğini ziyaretine izin vermeyen Türkiye, Almanya'nın isterse askerlerini üsten çekebileceğini söylemişti.  Ürdün ve (Güney) Kıbrıs gibi alternatifleri değerlendirdiklerini söyleyen Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada Ürdün'de bir üssü beğendiklerini ancak bu konuda hükümetin karar almadığını belirtti.     

SPD parlamento grup başkanı Thomas Oppermann Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, "Eğer Başbakan Merkel Perşembe günü yapılacak NATO zirvesinde Türkiye'yi kararından vazgeçiremezse, alternatif üslere ihtiyacımız var" dedi.  Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi Merkel'in muhafazakar partisinin gerisinde kalan SPD, sosyal adalet temalı kampanyasından beklediği yankıyı alamadığı için bunun dışında bazı konulara odaklanarak seçmeni etkilemeye çalışıyor.  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle