GeriDünya Muhalefetten ’hile’ itirazları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhalefetten ’hile’ itirazları

Muhalefetten ’hile’ itirazları
refid:12168030 ilişkili resim dosyası

Bölgesel seçimlerin resmi sonuçlarının birkaç gün sonra açıklanması beklenen Kuzey Irak’ta, muhalefetin ’Sandığa hile karıştırıldı’ itirazları giderek artıyor. Sandıktan güçlenerek çıkan muhalefetteki Goran partisi başkanı Noşirvan Mustafa, yeniden bölgesel başkan seçilen Mesud Barzani’ye, "Dohuk ve Erbil’de sonucu değiştirmek için birçok hile yapıldı. Bu hileli sonuçları durdurun" çağrısı yaptı.

IRAK’ın kuzeyindeki bölgesel seçimlerin önceki akşam açıklanması beklenen resmi sonuçları, Süleymaniye ve Dohuk’taki oyların sayımında yaşanan sorunlar nedeniyle gecikirken, muhalefet, gecikmeyi gerekçe göstererek seçimlere hile karıştırıldığında ısrarcı. Oyların bundan sonra bir kez de Bağdat’ta sayılması söz konusu olduğu için, resmi açıklama birkaç gün daha yapılamayacak. Türk basınına da yansıyan tüm "gayriresmi sonuçlar," bölge başkanı Mesud Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamaya dayanıyor.

Goran’dan Barzani’ye çağrı

Sandıktan güçlenerek çıkan muhalefet de hile iddialarını daha yüksek sesle dile getirmeye devam ediyor. Goran (değişim) partisi başkanı Noşirvan Mustafa, yeniden bölgesel başkan seçilen ve aynı zamanda KDP lideri olan Mesud Barzani’ye, "Dohuk ve Erbil’de sonucu değiştirmek için birçok hile yapıldı. Bu hileli sonuçları durdurun" çağrısı yaptı. Sonuçların değiştirilerek halkın iradesine karşı gelindiğini savunan Mustafa, hilenin önüne geçilebilmesi için Barzani ve Seçim Komisyonu’na baskı yapılmasını da istedi.

Hile söylentisi can aldı

Başkanlık kabinesi şefi Fuad Hüseyin’in, Goran’ın hiçbir eyalette kazanamadığını ilan etmesinin ardından "hile" söylentilerinin tüm bölgeye yayılması üzerine, şiddet olayları yaşanmaya başladı.

Goran partisi yanlılarının, bölge başkenti Erbil’deki Kürt İslam Birliği’nin merkez binası önünde ateş açmaları sonucu, 1 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı. KDP yanlısı militan olduğu belirtilen kişiler de önceki gün sabaha karşı üç Goran ofisini bastı. Başkan Mesud Barzani’nin yeğeni ve bölgenin başbakanı Neçirvan Barzani, sandıkların açılmasından sonra patlak veren şiddet olaylarını kınadı.

Bölgedeki 2.5 milyon seçmenin yüzde 80’inin katılımıyla yapılan seçimde oyların yüzde 55’ini topladığı belirtilen KDP-KYB koalisyonu yetkilileri, hile suçlamalarını reddettiler ve "Seçimler son derece şeffaf bir biçimde gerçekleştirilmiştir" açıklamasını yaptılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle