Dünya Mübarek'in davası ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mübarek'in davası ertelendi

Mübarek'in davası ertelendi

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2 oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısının "göstericileri öldürmeye teşvikten" yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma, Adili'nin yardımcılarından Tümgeneral Adli Fayid ve Tümgeneral Hasan Abdurrahman'ın dinlenmesi için erteledi.
Hüsnü Mübarek, sağlık sorunları nedeniyle bugünkü duruşmaya da katılamadı.

Duruşmada hazır bulunan Adili ise ifadesinde, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve ABD'yi Mısır devletine komplo kurmakla suçladı.

Adili, "Dış mihraklar İhvan öncülüğünde Arap Baharı sürecinde Arap dünyasını ve Mısır'ı hedef almaya çalıştı. Bu, Arap dünyasında çöküşün başlangıcı oldu ama çok şükür Mısır bundan kurtulmayı başardı" dedi.

Adili, ABD'nin Mısır'daki Kifaye, 6 Nisan ve İhvan hareketlerine bağlı gençleri harekete geçirdiğini ve demokrasi rejimini öğrenmeleri için Katar ve diğer Arap ülkelerinde eğittiğini öne sürdü.

Mübarek, 2 oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Adili ile 6 yardımcısı, 25 Ocak 2011'deki halk ayaklanması sırasında göstericileri öldürme emri vermekle suçlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle