Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Mübarek’ cuma

  Hürriyet Haber
  12.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’ı 30 yıldır demir yumrukla yöneten Hüsnü Mübarek, halk direnişinin 18’inci gününde teslim oldu. Mübarek, muhalefetin “20 milyon gösterici” çağrısının ardından milyonlarca protestocunun sokaklara dökülmesi ve direnişin simgesi haline gelen Tahrir Meydanı’nda edilen “Git artık” duasının ardından akşam saatlerinde görevi bıraktı.

  TAHRİR MEYDANI'NDA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ

  MÜBAREK'İN İSTİFASI MISIR HALKINI COŞTURDU/WEB TV

  BİR DEVİR SONA ERDİ / FOTO GALERİ

   

  MISIR’ı 30 yıldır demir yumrukla yöneten Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Tunus’un ardından ülkesinde başlayan halk isyanına 18 gün dayandı ve dün Cuma namazında milyonların ‘Git artık’ duasının ardından akşam saatlerinde istifa etti. Muhalefetin ‘20 milyon gösterici” çağrısının ardından milyonlarca kişinin tüm ülkede sokaklara boşalmasına direnemeyen 82 yaşındaki Mısır lideri ailesiyle birlikte Kızıldeniz kıyısındaki tatil beldesi Şarm el Şeyh’teki malikanesine inzivaya çekildi. Mübarek’in gitmesinin ardından milyonlarca Mısırlı sevinç gösterilerinde bulunmak üzere sokaklara koştu. Halk ‘rejimi devirdik’ sloganlarıyla istifa haberini kutladı.
  Ömer Süleyman açıkladı
  Başkent Kahire’nin en büyük meydanı Tahrir’deki gösterilere 18 gün direnen Mübarek’in istifasını yardımcısı Ömer Süleyman açıkladı. Süleyman Mübarek’in tüm yetkilerini, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ne bırakarak görevinden istifa ettiğini söyledi. Mısır televizyonundan yapılan bu açıklamanın ardından Tahrir Meydanı’ndaki milyonlarca Mısırlı sevinç gösterileriyle ‘Devirdik’ diye bağırmaya başladı. Sadece Kahire’de değil, 80 milyonluk ülkede en büyük kentler İskenderiye ve Suveyş başta olmak üzere bir çok kentte sokaklardaki göstericiler sevinç çığlıklarıyla meydanları karnaval yerine çevirdi.
  Müslüman Kardeşler’in de bulunduğu muhalefetin gösterileri sıklaştırma kararı Mısır Lideri’ne istifa kararını aldırdı. Muhalefet dün bugüne kadar yapılan gösterilerin en büyüğüne imza attı. Tahrir Meydanı’na toplanan kalabalık önce yüzbinler ardından da milyon sayısını aştı.
  Polis merkezine saldırı
  Mısır’ın Sina’daki El Ariş şehrinde bin kadar Mısırlının bir polis karakoluna saldırması ve silahlı çatışma çıkması, gösterilerin kontrolden çıkma aşamasına geldiği korkusuna yol açtı. Polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda bir çok kişi yaralandı.

  18 gün sonra/images/100/0x0/55ea0d53f018fbb8f8679a73

  MISIR’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifa ettiği açıklaması Kahire sokaklarında büyük sevinç gösterileri yapılmasına yol açtı. Mısır devriminin merkezi Tahrir Meydanı’nda 18 gündür çok zor koşullar altında aralıksız gösteri yapan onbinlerce Mısırlı istifa haberinin anons edilmesinin ardından şükür namazı kıldı. Tahrir Meydanı’nda aslında önceki gün beklenen istifa haberinin gelmemesiyle yaşanan hayalkırıklığı yerini dün bayram sevincine bıraktı. Mısırlılar sokaklarda yürürken dans etti, şarkılar söyledi.

  Duaları kabul oldu

  Kahire’deki Tahrir (Kurtuluş) Meydanı’na gelen imamların Cuma namazı kıldırdığı kalabalık, ellerini açarak toplu halde ‘Mübarek git’ duası okudu. Kahire’nin ortasından geçen Nil Nehri üzerindeki 3 ana köprü, protestocularla doldu. İzdiham nedeniyle kalabalık yürüyemez hale geldi. Devlet televizyonu önündeki barikatı yıkıp geçen 10 binden fazla gösterici, bina girişinde davullarla ‘Git Mübarek git’ diye tempo tuttu. Ardından başkent Kahire’den sonra en yoğun protestoların yaşandığı Akdeniz kıyısındaki ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye’de binlerce gösterici, denize sıfır bir pozisyondaki Mübarek’in Sarayı’na yürüyüş düzenledi. Polis ve tank destekli askerlerin yoğun güvenlik önlemi aldığı Ras el Tin Sarayı çevresinde toplanan binlerce gösterici, taşkınlık yapmadı ve ilerlemesini durdurdu. İskenderiye merkezinde de yüzbinlerce kişinin meydanlarda ayrılmadı. Gösterilere Kıpti Hıristiyanlar da yoğun bir şekilde katıldı.

  Kurtuluşa ulaştık

  MÜBAREK’in istifasının ardından muhalefet kanadından ilk açıklama Muhammed el Baradey’den geldi. BM’nin Atom Enerjisi eski Başkanı El Baradey, “Bu benim  hayatımın en mutlu günü. Ülkemiz onyıllar süren baskıların ardından kurtuluşa  erişti” dedi. Baradey bundan sonra iktidarın iyi koşullarda devrinin söz konusu olacağını ifade etti.

  AB: Mısır’ı kutlarız

   AB’nin Dış Politika Komiseri Catherine Ashton, Mısır halkını kutlayarak, en kısa zamanda geniş tabanlı bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. AB adına yazılı bir açıklama yapan Ashton, ‘Mısır halkının amacını paylaşıyorum. demokrasiye düzenli bir şekilde geçilmesi için en hızlı şekilde adil ve serbest seçimler yapılmalı” dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı