Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mr. No’yu kim çaldı

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Kıbrıs Rum lideri Tasos Papadopulos’un ölüm yıldönümüne bir gün kala kemiklerinin çalınması, spekülasyonları da beraberinde getirdi. Rum polisi, “profesyonel işi” açıklamasını yaptı. Medya “Kim neden çaldı” diye soruyor.

  RUM polisine göre, Tasos Papadopulos’un Lefkoşa Rum kesiminin yakınındaki Deftera köyü mezarlığındaki mermer lahiti en az 4 kişi tarafından açıldı. Polis nebbaşların (mezar hırsızları) iz bırakmadığını, mezarın üzerindeki 250 kg’lik taş kaplamanın kaldırıldığını, altındaki tabutta ne varsa götürüldüğünü açıkladı. Mezardan kemik çalınması ise Rum kesiminde bir ilk.
  Papadopulos’un ailesi, şoke eden hırsızlığa rağmen bugünkü anma töreninin yapılacağını duyurdu. Aile, “Kemikleri çalınsa bile, bu kritik dönemde sesi ve fikirleri daima yaşayacak” dedi.
  3’ÜNCÜ PROVOKASYON
  Olayın ardından Rum medyası ve siyasiler, kimlerin ve neden kemikleri çaldığı sorusuna cevap aramaya başladı. Brüksel’de AB zirvesine katılan Rum lider Dimitris Hristofyas olayı provokasyon olarak niteledi. Rumlar, hırsızlığın, geçen ay Rum lider Dimitris Hristofyas’ın sarayının duvarlarına “Kıbrıs Türk’tür” yazılması ve KKTC’de 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı kutlamalarının yapıldığı gün de, Rumların Baf kenti girişi ile dışına Türkiye bayrakları asılmasının ardına denk geldiğine dikkat çekiyor.

  İşte o şüpheliler

  MEDYADAKİ tartışmalarda, amacın Türk ve Rumların arasını açmak olduğu konusunda fikir birliği mevcut.
  *  İstihbarat örgütleri:  Çözüm istemeyen yabancı istihbarat örgütleri Rum milliyetçileri Türklere karşı kışkırtmak istiyor.
  *  Kıbrıslı Türkler: Papadopulos’un eski EOKA lideri olması nedeniyle intikam almak isteyen Türkler, kemikleri çalarak “mezarında bile rahat vermeyeceğiz” mesajı verdi.
  *  Rum provokatörler: Tasos’u düşmanı sadece Türkler değildi. EOKA döneminde birçok Komünist Rum’un da öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.
  *  Mafya: Kemikleri mafya çaldı. Amaçları da Papadopulos’un ailesinden fidye istemek.

  En ünlü  Bay Hayır

  KIBRIS Cumhuriyeti kurulduğu 1960 yılında Başpiskopos Makarios hükümetinin 26 yaşında en genç bakanı olan Tasos Papadopulos, 2003-2008 yılları arasında da Rum liderliğini yürüttü.
  *  1960’larda Türk düşmanı terör örgütü EOKA’da yer aldı. Kıbrıslı Türkleri imha etmeyi amaçlayan Akritas Planı’nın hazırlanmasına katıldı.
  *  2003 seçimlerinde Güney Kıbrıs Devlet Başkanı olan Papadopulos, bir yıl sonra Annan planı referandumundan “hayır” çıkmasında etkin oldu. Bu ‘başarısıyla’ Mr. No ünvanını kazandı.
  *  Geçen yıl 12 Aralık’ta gırtlak kanseri tedavisi gördüğü Lefkoşa Rum Hastanesi’nde, 74 yaşında solunum yetmezliğinden öldü.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı