GeriDünya Mösyö Chirac’a kot pantolonlu ziyaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mösyö Chirac’a kot pantolonlu ziyaret

Diplomasi dünyası kravatsız zirvelere alışmıştı, ancak şimdilerde Bolivya’nın yeni Devlet Başkanı Evo Morales deri ceketli ve kot pantolonlu bir döneme ön ayak oluyor. Morales, dün kibarlığı ve şıklığıyla tanınan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ı uluslararası siyasetin benimsediği takım elbise yerine kravatsız günlük kıyafetleriyle ziyaret etti.

Görüşme sonrasında sarayın bahçesinde basına konuşan Morales, Bolivyalı yerlilere şartsız destek verdiği gerekçesiyle Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’a teşekkür ettiğini söyledi.

Morales, geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 54 oranında oy alarak yerlilerin desteğiyle ipi göğüslemişti. Bolivya’nın dağlık bölgelerinde yaşayan Aymara yerlilerinden olan Morales, 180 yıllık tarihinde Bolivya’da devlet başkanlığına yükselen ilk yerli olmuştu. Kokain üretiminde kullanılan koka bitkisinin üretilmesini serbest bırakacağını söyleyerek tepki çeken Morales, ABD tarafından da Küba lideri Fidel Castro ve Venezüella lideri Hugo Chavez ile kurduğu dostluktan ötürü yakından takip ediliyor. Washington, Chavez ve Castro’yu "arka bahçedeki baş belaları" olarak görüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle