GeriDünya Mossad Erbakan'ın misafirini vuracaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mossad Erbakan'ın misafirini vuracaktı

İsrail gizli servisi Mossad'ın, geçen ay Ürdün'de başarısız bir suikast girişiminde bulunduğu, aşırı dinci Hamas örgütünün politbüro şefi Halid Meşal'e, İstanbul'da suikast düzenlemeyi planladığı ancak, Türkiye ile ilişkilerin bozulması endişesiyle son anda vazgeçtiği bildirildi.

Arap dünyasında yayınlanan El Hayat gazetesi, bir Refah Partisi milletvekiline dayanarak, Hamas ve İslami Cihad liderlerinin dönemin Başbakanı Erbakan tarafından İstanbul'un Fetih törenleri için davet edildiğini yazmıştı. El Hayat'taki habere göre, aşırı dinci liderler 26-28 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da bir otelde gizlice biraraya geleceklerdi. Ancak haberin doğruluğu ya da toplantının yapılap yapılmadığı hâlâ açıklığa kavuşmadı.

Mossad'ın İstanbul'da operasyon planı, İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'de yer aldı. Yine İsrail gazetelerinden Jerusalem Post ise, Meşal'in Mossad tarafından hedef alınmasının nedenini, 1990'ların başında Buenos Aires'teki İsrail Büyükelçiliği ve Yahudi Federasyonu'nun bombalanması olaylarında yer aldığının sanılması olduğunu yazdı.

Meşal, 25 Eylül'de Ürdün'ün başkenti Amman'da Mossad ajanları tarafından öldürülmek istenmiş, ancak bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle