GeriDünya Moskova İdlib iddiasında ısrarlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moskova İdlib iddiasında ısrarlı

Moskova İdlib iddiasında ısrarlı

RUSYA Savunma Bakanlığı, Suriye’yi yeniden vurmak için ABD ve İngiltere’nin muhalefetin kontrolündeki son çatışmasızlık bölgesi İdlib’e yönelik kimyasal saldırı provokasyonu düzenleyecekleri iddiasını dün de sürdürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, “İdlib bölgesinde kimyasal saldırı provokasyonu saatleri sayıyor. İki gün içerisinde sahte füzelerle Kafir-Zayta köyüne kimyasal saldırı düzenlenebilir. Bu köy Habit kasabasının 6 kilometre uzağında. Provokasyon planını hayata geçirmek için bölge dışı ülkeler hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Geçen gün İngiliz kimyasal silah uzmanlarından oluşan grup, İdlib bölgesi güneyine ulaştırıldı. Yakında ABD’nin barış sürecini baltalamaya yönelik büyük provokasyonu nasıl hayata geçirildiğini hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı. İngiliz paramiliter askeri oluşum “Olive Group” Moskova’yı yalanlayan açıklama yaptı. Dünya haber ajanslarına konuşan Olive temsilcilerinden Suzanne Piner, “Rusya Savunma Bakanlığı hayal görüyor. Bizim Suriye’de varlık göstermemiz söz konusu değil” dedi.

İRAN SAVUNMA BAKANI ŞAM’DA

Bu arada İran Savunma Bakanı Tümgeneral Emir Hatemi dün Suriye başkenti Şam’a geldi. Şam havalimanında İRNA haber ajansına kısa açıklama yapan Hatemi, “Suriye’nin savaştan sonra yeniden inşa edilmesinde İran da aktif rol almak istiyor. Bu detayları görüşmek için Şam’a geldik” dedi. Ancak gözlemciler İranlı generalin Suriye sivil yapılanmasından ziyade Şam rejiminin İdlib bölgesine yönelik yakında düzenlemeyi planladığı askeri harekatla ilgili olduğunu ileri sürüyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle