Dünya Haberleri

DÜNYA

  Moskova’da ’The Day After Tomorrow-2’

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  19.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya’da mevsim normalinin 20 derece altına düşen ısı başkent Moskova’da termometreleri en dipteki eksi 30 derece seviyesinde tutarken, 12 milyonluk şehirde günün esprisi şu: "Bugünlerde doğa başrolde. The Day After Tomorrow-2’nin çekimlerini yapıyor."

  SERT geçen kışa alışkın Ruslar bile iki günden beri bastıran soğuklardan pes etmiş durumda. Yüz binlerce insan çok şart olmadığı sürece burnunu bile dışarı çıkarmıyor.

  Evlerde normal ısı alınan acil tedbirlerle şimdilik muhafaza edilebilirken, Rusya elektrik sisteminin her an çökebileceği uyarıları tedirginliği artırdı.

  Geçtiğimiz gece Moskova’nın elektrik tüketim kapasitesi üst çizgiye yaklaşarak alarm vermeye başladı. Mevcut rezervin % 96’sı kullanılmış oldu. Oysa Meteoroloji Dairesi’ne göre bugün, yarın ve cumartesi günü ısı daha da düşerek şehir merkezinde eksi 37, şehir dışında ise eksi 43 dereceye düşeceği şeklinde ürkütücü bir tahmin yayınladı. Konutlara verilen enerjinin yeterli olabilmesi için sırf Moskova çevresinde 4 bin fabrikanın enerjisi, sokak ve reklam aydınlatmaları kesilecek.

  Şimdi herkes "ne tedbir almalı" tartışmasında. Jirinovski’den yine ilginç öneriler geldi. Jirinovski "Tüm Rusya halkına çağrı yapıyorum. Evinizdeki buzdolaplarının fişini zekin. İçindekileri de pencerenin önüne koyun. Orası zaten en derin dondurucudan daha soğuk. Böylece ısınmak için gerekli milyonlarca kilovat elektir serbest kalır" dedi.

  Okulları düne kadar tatil etmemekte direnen Rusya Eğitim Bakanlığı okulları kapatma planı yapmaya başladı. Isı eksi 25 derecenin altına düştüğünde okulların yasa gereği kapanması gerekiyor. Özel işyerleri ise patronla işçiler arasındaki anlaşmaya göre kepenk indirebilecek.

  Tüm Rusya’yı etkisi altında tutan Sibirya soğukları şu ana kadar 56 kişinin donarak ölmesine neden oldu. Değişik şehirlerde donarak ölenler genelde "bomj" adı verilen evsiz barksız kişilerden oluşuyor.

  Pencereden dışarı baktığınızda pırıl pırıl bir güneş görünüyor. Bu manzara aldanan yabancıların çoğu sıcak evden hafif elbise ve şapkasız dışarı çıkma teşebbüsünde bulunuyor. Hata yaptığını iki saniye sonra anlıyor.

  Gazprom soğuklar yüzünden Avrupa’nın gazını kısıyor

  RUSYA’daki aşırı soğuklar nedeniyle Gazprom şirketi de olağanüstü önlemler çerçevesinde Avrupa’ya gönderdiği doğalgazı geçici bir süre için kısacağını açıkladı. İnterfax ajansına göre Avrupa’da gazı azaltılacak ilk ülkeler İtalya, Avusturya, Bosna, ve Macaristan. Bu ülkelere gönderilen gaz miktarı %20 azaltılacak. Soğukların Rusya’da beklenenden uzun sürmesi durumunda sıra Almanya ve Fransa’ya da gelecek.

  Hürriyet tedbiri

  Moskova’yı rehin alan soğuklarda yaşamaya çalışan Hürriyet’in Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu ile eşi Aksana, meteoroloji kıyamet soğukları geliyor alarmı verince şehir dışında doğalgazla ısıtılan evlerine yerleştiler. Moskova’da eksi 33 derecede otomobiller çalıştırılamıyor. Hürriyet temsilcisinin aracı ise sıcak garajda her an çalışmaya hazır durumda.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı