Dünya Morillon: AB Kıbrıs'ta yeni duvarları kabul etmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Morillon: AB Kıbrıs'ta yeni duvarları kabul etmez

1990’lı yılların başında BM’nin Bosna’daki barış gücü FORPRONU’nün komutanlığını yapan Avrupa Parlamentosu(AP) Hıristiyan Demokrat Grubu Fransız Üyesi Phillipe Morillon, AB’nin Kıbrıs’ta yeni duvarları kabul etmeyeceğini söyledi. Morillon, Ermeni konusunun ise siyasetçilerin değil, tarihçilerin konusu olduğunu belirtti.

Morillon, ABHaber’e Ermeni ve Kıbrıs sorunları konusunda açıklamalarda bulundu. 2000 yılları başında AP’de Türkiye raportörülüğü de yapan Morillon Türkiye-AB sürecine yakından tanıklık eden bir isim olarak tanınıyor.
AP’de 2000 yılında hazırladığı Türkiye raporunda, AB’nin o zamanki mevcut hali ile Kıbrıs’ı kabul edemeyeceğinin altını çizdiğini anımsatan Morillon, "AB, insanları birbirinden ayıran duvarların olduğu bir ülkeyi tam üye yapamazdı. Tüm bu görüşlerimi zamanında dile getirdim. Tüm bunlara rağmen Kıbrıs AB üyesi oldu" dedi.

O zaman AB tarafından aranan en önemli şartlardan birisinin adanın askerlerden arındırılması konusu olduğunu dile getiren, AB’nin bunu tolere etmesinin ise geçmişte söz konusu olmadığını anlatan Morillon, şöyle konuştu:
"Kıbrıslı Rumlar bize gelip Türkiye asker çekmediği için Annan planını reddettiklerini söylediler. Kimse Annan planını tam olarak bilmiyor. Rumlar AB’ye Annan planını kabul etmemelerini bu şekilde aktardılar. Arasında Berlin duvarı olan Kıbrıs’ın AB üyeliği bu şekilde devam edemez. Soruna çözüm bulunması gerekiyor. Hem AB hem de Kıbrıs’taki Türk ve Rumlar bunu anlamalıyız. Şu anda Kıbrıs’ta sürdürülmesi zor bir durum var."

"İNSANLAR KÜRESELLEŞMEYE KARŞI BÖLGELERİNİ KORUMAK İSTİYOR"

Phillipe Morillon, Fransa ve Almanya’nın tarihte bir çok sorun yaşamalarına karşın aralarındaki sorunları çözümlediklerini anımsattı. Morillon, "Öyle bir dönemdeyiz ki 21. yüzyılda küreselleşmeye karşı insanlar kendi kültürlerini, büyüdüğü, yetiştiği yerleri korumak istiyor" dedi.

Kıbrıs sorunun korkuların yenilmesiyle çözüleceğini anlatan, "Kıbrıs’ta Türk ve Rumlar bu korkuları yenmeleri lazım" diyen Morillon, "Bu konu üzerine kafa yormak gerekiyor. Bugün Mostar, yarın Kosova ve Kıbrıs kadın erkek çoluk çocuk birarada insanların korkusuz yaşaması için çalışılmalıyız. Avrupa’da 21 yüzyılda yeni duvarlar inşa edemeyiz. Bu AB açısından kabul edilecek durum değildir" dedi.

"ERMENİ KONUSU SİYASETÇİLERİN DEĞİL TARİHÇİLERİN"

Phillipe Morillon, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili sürekli eskiye atıf yaparak korkuları yeniden ortaya çıkarmanın gereksiz olduğunu bildirdi. "Siyasiler tarih yazamaz" iddiasında bulunan Morillon, "2000 yılında hazırladığım Türkiye raporunda soykırım iddialarını içeren değişiklik önergelerinin reddedilmesini istemiştim ancak başarılı olamadım. Ermeni soykırımı konusunda AB ayrımcı değil birleştirici rol oynayabilir. Bu konu tarihçilerin işi, siyasilerin değil. İnsanların birarada yaşamaları için gerekli iklimi oluşturmalıyız" dedi.

Morillon, kin-nefret propagandalarıyla bir yere varılamayacağını belirtirken, "Ayrıştırmayı değil birleştirmeyi sağlamalıyız. Siyasetçilerin halkları biribirine yakınlaştırmaya çalışmalıdır, kin, nefret ürtememek siyasilerin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle