GeriDünya Molla Ömer bir tavuk gibi kaçıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Molla Ömer bir tavuk gibi kaçıyor

Kuzey İttifakı'nın önünden kaçan ve şehirleri savaşmadan boşaltan askerlerine ‘‘Tavuklar gibi kaçmayın’’ diye seslenen Taliban lideri Molla Muhammed Ömer, bir tavuk gibi kaçıyor.

Ancak, Molla Ömer'in hálá Kandahar'da bulunduğu ve yakalanmak üzere olduğu belirtiliyor. Terörle savaş koalisyonunun Amerikalı sözcüsü Kenton Keith, İslamabad'da yaptığı açıklamada, Kandahar'dan kaçtığı yönündeki haberlere karşın Taliban liderinin hálá bu kentte bulunduğunu ve yakalanmasının an meselesi olduğunu söyledi. Keith, ‘‘Taliban karşıtı güçler Molla Ömer'e yaklaştılar ve kısa bir süre içinde yakalayacaklar. Taliban liderinin adalete teslim edilebilmesi için, bu kuvvetlerle işbirliği yapmayı umuyoruz’’ dedi.

KANDAHAR TESLİM OLDU

BM aracılığıyla yapılan görüşmelerin ardından Afganistan'da ilan edilen geçici yönetimin başkanı olan Hamid Karzai, Kandahar'ın da düşmesiyle Taliban yönetimininin tamamen bittiğini ilan ederken, kentin teslim anlaşmasına aykırı olarak bazı Taliban ve El Kaide unsurlarının Kandahar'dan silahlarıyla dağlara doğru kaçtığını söyledi. Karzai, ‘‘Molla Ömer'i tabii ki tutuklamak istiyorum. Terörizmi kınaması için ona her şansı verdim ve şimdi o bir kaçak’’ diye konuştu. Kandahar'ı yaklaşık bir gün içinde teslim alacak bir komisyon kurduğunu belirten Karzai, kendisinin de birkaç gün içinde Kabil'e gitmeyi planladığını bildirdi. Bu arada, Kandahar'da silahlarını teslim eden diğer Taliban unsurlarının, anlaşma uyarınca evlerine döndüğü belirtiliyor. Taliban, son 2 ayda Kandahar'a düzenlenen yoğun Amerikan bombardımanlarında 10 bin kişinin öldüğünü bildirdi.

Taliban hálá kulak kesiyor

Kabil'i Celalabad'a bağlayan yol üzerinde, 19 Afganın daha sakalını traş ettiği gerekçesiyle kulak ve burunları kesildi. Kabil'e 70 kilometre kala, Tengi Abrişen'de otobüs ve minibüsleri durduran ve kendilerinin Taliban olduğunu ileri süren silahlı 10 kişi, sakalı kesik 19 kişiyi araçlardan indirdi. Bu arada, sakalsız Afganların kulak ve burunları kesilirken, kendilerini Taliban olarak tanıtan diğer 20 kişi de güvenlik önlemi aldı. 19 yaralı, Celalabad'daki Sehatama Hastanesi'ne kaldırıldı. Kimliği meçhul kişilerin, 3 Aralık'ta sakal tıraşı olan 6 kişinin kulak ve burunlarını kestiği belirtilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle