Dünya Haberleri

DÜNYA

  Moldova'da Avrupa yanlıları önde gidiyor

  AA
  01.12.2014 - 09:37 | Son Güncelleme:

  Moldova'da dün yapılan genel seçimlerin kısmi sonuçlarına göre, Avrupa ile daha yakın ilişkiler kurulmasını isteyen partiler yarışı önde götürüyor.

  Oyların yüzde 85'inin sayıldığı Moldova'da buna göre, Avrupa yanlısı partiler, oyların yüzde 44,4'ünü, Rusya yanlısı iki parti de yüzde 39,5'ini kazandı.

  Bu sonuçlar, yarışa katılan partilerden hiçbirinin tek başına hükümeti kurmayı başaramayacağını ve koalisyon hükümeti için görüşmelerin yapılacağını gösterirken, Moldova'daki genel seçimler, komşu Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle çok önemli addediliyordu.

  Moldovada Avrupa yanlıları önde gidiyor MOLDOVA, AB İLE RUSYA ARASINDA SEÇİMİNİ YAPIYOR

  Seçimlerin ilk sonuçları, Rusya yanlısı partilerin yarışı önde götürdüğünü göstermişti. Moldova'da Ukrayna'daki gibi ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı bir bölge bulunuyor.

  Dört milyonun altında nüfusu bulunan eski Sovyet ülkesinin Başbakanı Lurie Leanca, oyunu "Avrupalı Moldova" için kullandığını belirterek, "Her şey, Moldova'nın Avrupa olmadan var olamayacağına işaret ediyor" dedi.

  Moldovalıların en az 600 bininin yurtdışında çalıştığı, bunların yarısının AB ülkelerinde, diğer yarısının da Rusya'da yaşadığı biliniyor.

  Etiketler: seçim
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı