Dünya Haberleri

DÜNYA

  Miss France’ın annesi Berlusconi’ye savaş açtı

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  08.05.2010 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın en prestijli güzellik yarışması olan Miss France’ın organizatörü, 77 yaşındaki, Geneviève de Fontenay, İtalya Başbakanı ve basın-yayın sektörünün devi Silvio Berlusconi’ye savaş açtı.

  Geçmişte, seçildikten sonra açık saçık fotoğraflar çektirdikleri için güzellik kraliçelerinin taçlarını elinden almaya kadar giden de Fontenay, Berlusconi’ye ait olan ve yarışmanın yayın haklarını şu an için elinde tutan Endemol France şirketini güzellik yarışmasını çöpe dönüştürmekle suçluyor.

   

  Gerginlikte son noktayı Pazartesi günü Miss France’ın bölgesel komiteleri koyacak. “Şapkalı Kadın” de Fontenay, “Bacaklarını açmaktan hoşlanan kızlar Endemol France’ın, kendine saygısı olan kızlar da benim yanımda duracak” dedi.

   

  De Fontenay, hala milyonlarca insanın güzellik yarışmasının finalini izlemek için ekranlarının karşısına geçtiği Fransa’da çok önemli bir figür. Yarışmanın konseptini ilk kez ülkeye de Fontenay’ın eşi Louis Poirot getirdi. Poirot’nun 1981’de ölmesinden sonra da kontrolü de Fontenay ele aldı.

   

  Berlusconi’nin şirketi Mediaset’in Fransa kolu olan Endemol France, 2002 yılında Miss France’ın yayın ve etiket haklarını 10 milyon euroya satın aldı. Endemol ayrıca de Fontenay’ın ayda 5 bin euro maaşla, bu yılın sonuna kadar yarışmanın denetmeni olarak kalmasına karar verdi.

   

  "JİNEKOLOJİK FOTOĞRAFLAR"

  Endemol kızların topuzlu saçlarını açıp mayo yerine bikini giymelerine karar verdiğinde taraflar arasında gerginlik başladı. Ancak bardağı taşıran son damla, bir Fransız dergisinin yarışmacılardan Kelly Bochenko’nun, de Fontenay tarafından “jinekolojik” olarak nitelendirilen fotoğraflarını yayımlaması oldu. Daha sonra Endemol, Bochenko’yu “Ünlüler Çiftliği” yarışmasına katılması için davet ederek sorunu daha da büyüttü.

   

  De Fontenay, Endemol’un yöneticilerinin Miss France’ın ruhuna “tecavüz ettiğini” söylüyor. Endemol ise 2002 yılının Miss France’ı ve organizasyon komitesinin başı Sylvie Tellier vasıtasıyla cevap verdi: “Bayan de Fontenay artık Miss France’ı temsil etmiyor.”

   

  Tellier bölgesel komitelerin de 10 Mayıs’a kadar Endemol’a bağlı olduklarını açıklamaları aksi takdirde Miss France etiketlerini kaybedeceklerini söyledi.

   

  ENDEMOL'UN BÜYÜK ZAFERİ

  Endemol, 14 bölgenin desteğinin arkasında olduğunu söylüyor. Diğer 23 bölge ise de Fontenay’ı destekliyor. Ancak Perşembe akşamı mahkemenin, de Fontenay’a destek veren bölgelerden biri olan Batı Fransa’nın Miss France etiketini kullanamayacağı kararı almasıyla Endemol büyük bir zafer kazanmış oldu.

   

  De Fontenay bu çatışmadan galip çıkacağından emin. Aralık ayında yapılacak kendi Miss France’ının hazırlıklarıyla uğraşırken “Ödeyecekleri bedel çok yüksek” diyor ancak Endemol “haksız rekabet” davası hazırlıklarına başladı bile.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı