GeriDünya Mısır'ın yol haritası hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'ın yol haritası hazır

Mısır'ın yol haritası hazır
refid:16966577 ilişkili resim dosyası

Mısır'da Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi için gerekli yol haritasının hazır olduğunu söyledi.

Siyasi krizin aşılması için muhalefetle yapılan görüşmelere hükümet adına başkanlık eden Süleyman, "İktidarın organize ve barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak olan belirgin bir yol haritasının zaman çizelgesiyle birlikte masaya konduğunu" söyledi.

Muhalefetle yürütülen görüşmeler hakkında Mübarek'i bilgilendirdikten sonra televizyonların karşısına geçen Süleyman, "Devlet Başkanı ulusal konsensüsü memnuniyetle karşılarken, bunun, mevcut krizden çıkılması için doğru yolda olduğumuzu gösterdiğini söyledi" ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in bir an önce istifa etmesini isteyen Müslüman Kardeşler'in de arasında bulunduğu muhalefetle hükümet arasındaki görüşmelerde şu ana kadar fazla bir ilerleme kaydedilemedi.

Süleyman, ayrıca, anayasada değişiklik yapmakla görevli bir komisyon kurulduğuna dair kararnamenin Mübarek tarafından imzalandığını belirtti. Anayasal değişikliklerin, devlet başkanlığına aday olacakların sayısı ve devlet başkanlığı süresiyle ilgili olduğu ifade edildi.

Devletin üst kademesinde bu gelişmeler yaşanırken, binlerce Mısırlı, üçüncü haftasına giren protesto gösterilerini bugün de sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle