Dünya Haberleri

  Mısır'da ordu anayasayı askıya aldı

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  13.02.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Mısır'da yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey, anayasayı askıya alıp parlamentoyu feshederken, yeni anayasanın oluşturulması için komisyon kurulması kararı aldı.

  BİR DEVİR SONA ERDİ / FOTO GALERİ

  TAHRİR MEYDANI'NDAN SON GÖRÜNTÜLER/Foto Galeri

  KARARIN ARDINDAN BAŞBAKAN ŞEFİK'İN BASIN AÇIKLAMASI/Foto Galeri

   

  Ordunun devlet televizyonundan okunan açıklamasında, yeni anayasanın  oluşturulması ve gelecekte yapılacak anayasal değişikliklerle ilgili bir komisyon  kurulacağı belirtildi.

   

  Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in sokağın baskısıyla istifa etmesinden iki  gün sonra gelen bu açıklamada, geçiş döneminin 6 ay ya da cumhurbaşkanlığı ve  parlamento seçimleri yapılıncaya kadar olacağı kaydedildi.

   

  Askeri Konsey böylece, Hüsnü Mübarek yönetimine karşı 18 gün boyunca  sokakları terk etmeyen göstericilerin iki önemli talebini karşılamış oldu.

   

  'DEVRİM İÇİN ZAFER'

   

  Liberal eğilimli Ghad (Yarın) Partisinin kurucusu Ayman Nur, Yüksek Askeri Konsey'in kararının "Devrim için zafer" niteliği taşıdığını belirti. Nur, eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıtı protestocuların, alınan karardan memnun olması gerektiğini ifade etti.

   

  'SÜLEYMAN'IN ROLÜNÜ ORDU BELİRLEYECEK'

   

  Mısır'ın Başbakanı Ahmed Şefik, devrik lider Hüsnü Mübarek tarafından Devlet Başkanı Yardımcılığına atanan Ömer Süleyman'ın ilerideki rolünün, ordu tarafından belirleneceğini açıkladı.

   

  Şefik, "Süleyman'ın ileride alacağı rolü Yüksek Askeri Konsey belirleyecek" dedi. Cuma günü Mübarek'in görevini terk etmesinin ardından, yetkilerini orduya devreden Süleyman'ın konumunun ne olacağı belirsizliğe girmişti.

   

  MÜBAREK MISIR’I TERK ETMEDİ

   

  Yüksek Askeri Konsey'in açıklamasının geldiği dakikalarda, Başbakan Şefik, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh kentinde olduğunu söyledi.

   

  Şefik, gazetecilere yaptığı açıklamada, “(eski) Cumhurbaşkanının Şarm el Şeyh'te olduğunu biliyorum” dedi.

   

  Öte yandan kabineden bir sözcü, Mübarek'in yurtdışındaki mal varlığının dondurulması konusunda herhangi bir talep olmadığını, “ancak gerekirse bunu yapacaklarını” ifade etti.

   

  ‘NÜKLEER SANTRAL PROJELERİ KRİZDEN ETKİLENMEZ’

   

  Şefik ayrıca, nükleer elektrik santrali projelerinin ülkenin içinde bulunduğu siyasi karışıklıktan etkilenmesini beklemediğini söyledi.

   

  Şefik, konuya ilişkin sorular üzerine, "O kadar büyükler ki etkilenmeyeceklerini düşünüyorum" dedi.

   

  Mısır 2025'e kadar 4 tane nükleer santral inşa etmeyi planlıyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı