Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır'da Mübarek dönemi sona erdi

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  11.02.2011 - 19:00 | Son Güncelleme:

  Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman’ın Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in görevinden istifa ederek, yönetimi orduya bıraktığını duyurmasının ardından Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin yaptığı ilk açıklamada halkın taleplerinin karşılanacağı mesajı verildi.

  TAHRİR MEYDANI'NDA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ

  MÜBAREK'İN İSTİFASI MISIR HALKINI COŞTURDU/WEB TV

  BİR DEVİR SONA ERDİ / FOTO GALERİ

   

  Süleyman, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Mübarek'in görevini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ne devrettiğini bildirdi. Süleyman, "Ülkenin içinden geçtiği zorlu koşulları göz önünde bulundurarak, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, cumhuriyetin devlet başkanlığı görevinden ayrılmaya karar vermiş ve devlet işlerini idare etmesi için Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ni görevlendirmiştir" dedi. 

  Konseyin başkanlığını yöneten Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi'nin, akşam saatlerinde devlet başkanlığı sarayını ziyaret ederek, protestocuları selamladığı bildirildi.

  El Arabiya televizyonu, ordunun kabineyi görevden alacağını ve parlamentonun her iki kanadını da feshedeceğini belirtti.

  ORDUDAN İLK AÇIKLAMA

  Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Mısır devlet televizyonundan canlı yayınlanan ilk açıklamasında Mübarek’e ülkesine verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederken, halkın taleplerinin ciddiyetinin farkında olduğunu belirterek, bazı radikal değişiklikler yapılabileceği mesajını verdi.

  Açıklamayı yapan sözcü önümüzdeki günlerde ülkenin yönetiminde nasıl bir strateji izleneceğinin ilerleyen zamanda kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

  Sözcü, “Ordu halkın meşruiyetine alternatif değildir” dedi.

  MÜBAREK ŞARM EL ŞEYH’E GİTTİ

  Mübarek dün yaptığı açıklamada, beklentileri boşa çıkararak yetkilerini Süleyman'a vermiş ve anayasa değişikliği taahhüt etmişti. Bugün öğleden sonra Mübarek'in eşiyle birlikte Kahire'den ayrılarak Şarm el Şeyh'teki yazlıklarına gittiği açıklandı. İsviçre, Mübarek'in banka hesaplarını dondurdu.

  İstifanın duyurulmasının ardından 18 gündür protestoların adresi olan Tahrir Meydanı'nda yüz binlerce kişi sevinç gösterileri yapmaya başladı. Meydandaki kalabalık, "Halk rejimi devirdi" diye bağırırken, bazı Mısırlılar gözyaşlarına hakim olamadı.

  BARADEY: HAYATIMIN EN GÜZEL GÜNÜ

  Mübarek'in istifasının açıklanmasının ardından muhalif lider Muhammed el Baradey yaptığı açıklamada, "Bu hayatımın en güzel günü. Ülkemiz kurtuldu" dedi.

  Ülkenin en güçlü muhalif örgütü Müslüman Kardeşler, Mübarek'in istifasının Mısır halkı için bir zafer olduğunu ifade etti. Reuters'a konuşan örgütün üst düzey bir yöneticisi, bundan sonraki adımları Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nden beklediklerini belirtti.

  Müslüman Kardeşler'in sözcüsü Essam el Erian da orduya teşekkür ederken, "Büyük Mısır halkını saygıyla selamlıyoruz" ifadesini kullandı.

  OBAMA BEKLENEN AÇIKLAMAYI YAPTI

  ABD Başkanı Barack Obama Mübarek'in istifasıyla ilgili beklenen açıklamasını gece geç saatlerde yaptı. Obama’nın konuşması Mısır devlet televizyonundan canlı yayınlandı.

  "Mısır halkı sözünü söyledi, sesini duyurdu" diyen Obama Mübarek'in istifa ederek halkın "değişim açlığını" doyurduğunu ifade etti.

  Obama "Bu dönüşümün sonu değil başlangıcıdır" derken Mısır'ın önünde zor günler olacağını ancak Mısır halkının yanıtları bulacağına güveninin tam olduğunu belirtti.

  Mısırlıların gerçek bir demokrasi dışında hiçbir şeyin yeterli olmayacağını açıkça ortaya koyduğunu belirten ABD Başkanı Mısır ordusunu da vatanseverliğinden ve sorumluluk sahibi yaklaşımından dolayı kutladı. Obama ordunun olağanüstü hal uygulamasına son vermesini ve halkın gözünde güvenilir bir geçiş süreci için seçimlerin yolunu açmasını ve ilerleyen dönemde ülkedeki bütün tarafların temsilini sağlamasını istedi.

  “MISIR’IN DOSTU VE ORTAĞI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  ABD'nin Mısır'ın dostu ve ortağı olmaya ve demokrasiye geçişte her türlü desteği vermeye devam edeceğini hatırlatan Obama bu süreçte Mısır'da ekonomik canlanma yaşanma potansiyelinin de altını çizdi.

  Mısır halkının çocuklarını omuzlarında taşıyarak "özgürlüğün nasıl göründüğünü" göstermek istediğini belirten Obama, insanların kendi kendine "Sesimi duyurdum. Benim de söz hakkım var" dediğini söyledi. Obama "Gerçek demokrasi böyle işler" dedi.

  Adaleti sağlama konusunda şiddetin asla işe yaramayacağını da söyleyen Obama Berlin Duvarı'nın yıkılışı, Endonezya halkının direnişi ve Gandi'ye göndermelerle Martin Luther King'in sözlerinden alıntı yaptı.

  ULUSLARARASI KAMUOYU MEMNUN

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da kısa bir açıklama yaparak kurum olarak Mısır’a geçiş sürecinde gereken her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını belirtti.

  AB’nin dış politika yüksek temsilcisi Catherine Ashton ise Mübarek'in "Mısır halkının sesini dinlediğini" söyledi.

  Mübarek'in istifa etmesi, Gazze ve Tunus'ta da sevinç gösterilerine neden oldu.

  İsrailli bir hükümet yetkilisi, Mısır'daki iktidar değişiminin "sorunsuz" yapılmasını umduklarını söyledi. AFP'ye konuşan yetkili, "Demokrasiye geçiş sürecinin hem Mısır hem de komşuları için sorunsuz olacağını umuyoruz" dedi.

  Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid Elhalife, "Mısır, Arap dünyasını yeni bir çağa taşımıştır. Bunu daha iyi bir dönem yapalım" diye konuştu.

  Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron Mısır'ın elinde paha biçilemez bir fırsat olduğunu belirterek açık, özgür ve demokratik bir toplum için gereken taşların yerine konması gerektiğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise adil ve özgür seçimler için çağrı yaptı.

  DAVUTOĞLU: HAYIRLI OLSUN

  Türkiye de kararın Mısır halkı için "hayırlı olmasını" diledi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Twitter'dan yayımladığı mesajlarda, "Mısır halkı uzun soluklu bir eylemle isteğini ortaya koymuştu. Şimdi ümit ederiz ki Mısır halkının taleplerini karşılayan bir sistem ortaya çıkar" dedi.

  Davutoğlu, Mısır'ın güçlü bir devlet olduğunu ifade ederken, devlet kurumlarının sürekliliğinin önemini vurguladı.

  BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

  Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Yönetimi devralan Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi’nin, sağduyulu ve mutedil bir yaklaşımla, adil ve serbest seçimlerle oluşacak yeni yönetime görevi en kısa zamanda devretmesini ve Mısır halkının iradesiyle şekillenecek anayasal demokrasiye geçilmesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı