GeriDünya Mısır'da Mübarek çatışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  190
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'da Mübarek çatışması

Mısır'da Mübarek çatışması
refid:16915259 ilişkili resim dosyası

Mısır'ın başkenti Kahire'de Mübarek taraftarlarıyla muhalifler arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, yaklaşık 600 kişi de yaralandı. Mübarek taraftarları, muhaliflerin bulunduğu meydanı at ve develerle bastı. Ordu iki grup arasında tampon bölge oluşturmaya çalışırken, muhalifler yakaladıkları Mübarek karşıtlarını linç etti. Tahrir Meydanı’nda çatışmalar hala devam ediyor. Şehrin her tarafından silah sesleri yükseliyor.

  

ATLARLA, DEVELERLE SALDIRDILAR / FOTO GALERİ 

MÜBAREK KARŞITLARIYLA MUHALİFLER BİRBİRİNE GİRDİ / FOTO GALERİ

SAATLERCE BİRBİRLERİNİ TAŞLADILAR / WEB TV 

ASKERLER İKİ GRUP ARASINDA BARİKAT KURDU / WEB TV 

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Eylül'deki seçimlerde tekrar aday olmayacağını açıklaması, protestoların önünü almaya yetmedi.                 

Gösterilerin 9'uncu gününde Mübarek'in istifasını isteyen binlerce Mısırlı, protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda toplanırken, Mübarek taraftarları da Mustafa Mahmut Meydanı'nda bir araya geldi. Kısa süre sonra Tahrir Meydanı'na yürüyen Mübarek taraftarları, muhaliflerle çatışmaya başladı.

AT VE DEVELERLE SALDIRDILAR

Taşlı sopalı çatışmaları anlatan bir görgü tanığı AFP’ye yaptığı açıklamada, “iktidardaki Ulusal Demokrat Partisi üyeleri ve sivil giyimli gizli polisler, ayaklanmaları sona erdirmek için meydanı istila etti” dedi.

Üç muhalif grubun yaptığı ortak açıklamada da “Sivil giyimli güvenlik güçleri ve bir grup eşkıya Tahrir Meydanı’na hücum etti” denildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı ise bazı sivil giyimli polislerin Kahire'deki gösterilere katıldığı yönündeki iddiaları reddetti.

İki grup arasındaki çatışmalar devam ederken, Mübarek yanlısı bazı göstericiler, atlar ve develerin sırtında Tahrir Meydanı'ndaki muhaliflere saldırdı. Eli kırbaçlı bu kişiler, daha sonra meydandaki göstericiler tarafından at ve develerden indirilerek, linç edildi.

MÜZEDE YANGIN

El Cezire televizyonu, bazı kişilerin Tahrir Meydanı'nda bulunan binalardan yangın bombası attığını ve buna itfaiyenin hemen müdahale ettiğini bildirdi. Yangın nedeniyle meydandaki Mısır Ulusal Müzesi'nde büyük hasar meydana geldiği belirtildi.

Görgü tanıkları molotofkokteylerinin atılmasından sonra ordunun yangını söndürmek için harekete geçtiğini ifade etti.

Mübarek karşıtı protestoların tertipçilerinden Mustafa Naggar, molotofkokteylerinin atılmasından Mübarek yanlısı "haydutları" sorumlu tuttu. Polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği de belirtildi.

3 ÖLÜ, 596 YARALI

El Arabiye televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanı Ahmet Ferit, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşıtlarıyla yandaşları arasında Kahire'de çıkan çatışmalarda ölü sayısının 3'e çıktığını açıkladı.

Bakanlık daha önceki açıklamasında ölü sayısı 1 olarak verilmişti.

Gösterileri izleyen El Cezire televizyonu muhabiri, askerlerin, Tahrir Meydanı'nda, Mübarek yanlısı ve karşıtı göstericiler arasında çıkan çatışmaları dağıtmak amacıyla havaya ateş açtığını belirtti. Ancak ordu, askerlerin olaylarda hiçbir şekilde silah kullanmadığını açıklayarak, bu haberi yalanladı.

 

Mısır'ın İskenderiye kentinde de dün gece Mübarek taraftarlarıyla muhalifler arasında çatışma çıkmış, birbirlerine taş ve sopalarla saldıran tarafların arasına ordu birlikleri girmesine rağmen olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.

ÜNLÜ GAZETECİ DE DAYAK YEDİ

ABD'li ünlü gazeteci Anderson Cooper'ın da olaylar sırasında Mübarek yanlıları tarafından darp edildiği bildirildi.

El Cezire, CNN International'da "Anderson Cooper 360 derece" programını hazırlayıp sunan ABD'li gazeteci ve ekibinin defalarca yumruklandığını belirtti. Saldırıya uğrayan gazetecilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

BARADEY: ORDU ARTIK TARAFSIZ KALMAMALI

Mısır'da muhalif lider Muhammed El Baradey, artık tarafsız kalmaması gerektiğini belirttiği ordunun, ölümlere mani olmak için harekete geçmesini istedi.

El Cezire televizyonunun haberine göre, Baradey yaptığı açıklamada,  "orduya, Mısırlıların hayatının korunması için müdahale etmesini talep ettim" dedi.

Hükümet karşıtı göstericilere saldıranların polis olduğuna dair  göstergeler olduğunu belirten Baradey, Mübarek'in cuma  gününden önce istifa edeceği umudunda olduğunu ifade etti.

Son olaylardan sonra Mısır yönetimini "panik halinde yeni taktikler" uygulamakla suçlayan muhalefet lideri Baradey, yaşananların mevcut yönetimin cani yönetim tarzını yine cani davranışlarla desteklediğini gösteren son gelişmeler dedi.

"Ortalığın kan gölüne çevrilmesinden korkuyorum" diyen Baradey, Mübarek temsilcilerini de "bir grup eşkıya" olarak tanımladı.

     

MUHALEFET ORDUYA KARŞI GELDİ

Daha önce yaptığı açıklamalarda, protestoculara karşı şiddet uygulamayacağını ve halkın “meşru taleplerini” anlayışla karşıladığını bildiren ordudan bugün sabah saatlerinde yeni bir açıklama geldi.

Devlet televizyonuna konuşan ordu sözcüsü, protestoculara sokakları terk etmesi çağrısında bulunurken, "Mesajınız ulaştı. Talepleriniz anlaşıldı. Şimdi Mısır'a normal hayatı geri getirecek olan sizlersiniz" dedi.

Ancak muhalif grupların oluşturduğu koalisyon, Mübarek istifa edene kadar protesto gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

Reuters'ın haberine göre, koalisyondan yapılan ortak açıklamayı okuyan Mustafa Naggar, "Muhalefet güçleri, sadece Mübarek'in istifa etmesi halinde, Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman'la görüşecektir" dedi.

Aralarında Müslüman Kardeşler ve Muhammed El Baradey önderliğindeki Değişim İçin Ulusal Birlik'in de bulunduğu koalisyondan yapılan açıklamada, "İnsanlara Tahrir Meydanı'ndaki protestolara devam etmeleri için çağrıda bulunuyoruz ve herkesi Veda Cuması'na katılmaya davet ediyoruz" denildi.

Müslüman Kardeşler ayrıca yazılı bir açıklama yaparak, Mübarek'in Eylüle kadar kalmasını kabul etmediklerini ifade etti. Müslüman Kardeşler'den sonra 6 Nisan Gençlik Hareketi de hükümetle görüşmeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Mısır'daki internet erişiminin de günler süren karartmanın ardından bugün yeniden normale döndüğü bildirildi. Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, TSİ 15:00'den TSİ 08:00'e kadar olan sokağa çıkma yasağının da bugünden itibaren TSİ 17:00'den TSİ 07:00'ye çekildiği ifade edildi.

  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle