Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır'da katliam sonrası öfke

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  03.01.2011 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Mısır'ın İskenderiye kentinde Azizler Kilisesi önünde yılbaşı gecesi meydana gelen patlamada 21 kişinin öldürülmesi sonrasında Hıristiyanlar protesto gösterilerini sürdürüyor. Hıristiyan göstericiler dün gece de polis ve askerlerle çatıştı. Olaylarda 42 kişi yaralandı.

  HIRİSTİYANLAR POLİSLE ÇATIŞTI/FOTO GALERİ

  Mısır'ın başkenti Kahire'nin Abbasiye semtinde bulunan Abbasiye Katedrali önünde toplanan Hristiyan göstericilerin, polis ve askerlere şişe ve taşlarla saldırdı. Polisin olaya müdahale etmesiyle birlikte çatışma çıktı. Aralarında polis ve askerlerin de  bulunduğu 42 kişi yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan 6'sının durumunun kritik olduğu belirtildi.

  HIRİSTİYAN MAHALLESİNDE GÖSTERİ

  Hristiyan nüfusun yoğun yaşadığı başkent Kahire'nin Şubra semtinde de yüzlerce kişi saldırıyı kınamak için gösteri yaptı.

  Giza bölgesinde çevre yolunu trafiğe kapatan yüzlerce göstericiye polis müdahale etti. Göstericilerin Kahire çevre yolunu, İsmailiye ve İskenderiye'ye bağlayan köprüyü trafiğe kapatmaları nedeniyle trafik üç saat aksadı.

  PAPA SALDIRIYI KINADI

  Mısır'da 21 kişinin hayatını kaybettiği kilise saldırısını Roma Katolik Kilisesi lideri Papa 16. Benediktus da kınadı.

  Papa 16. Benediktus, dün Aziz Petrus Meydanı'nda Angelus duası sonrasında yaptığı konuşmada, İskenderiye'den gelen saldırı haberini büyük bir  üzüntüyle karşıladığını belirterek, "Irak'ta Hristiyanları ülkeyi terke zorlama  amacıyla evlerinin yakınlarına bomba yerleştirme hadiselerinde de gördüğümüz bu  tür kalleş eylemler, Tanrı'yı ve tüm insanlığı incitmektedir" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı