Dünya Mısır'da halk liderini seçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'da halk liderini seçti

Mısır'da halk liderini seçti

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasını isteyen on binlerce protestocu bugün yine meydanlardaydı. Üçüncü haftasına giren gösterilerde protestocuların lider arayışı halen devam ederken, nihayet bir isim ön plana çıkmaya başladı.

HALK MEYDANLARI BOŞALTMIYOR / FOTO GALERİ

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda süren gösterileri yakından takip eden El Cezire ve Reuters muhabirleri, eylemlere katılan Mübarek karşıtlarının, 12 gün gözaltında tutulduktan sonra dün serbest bırakılan Google yöneticisi Veil Gonim'i lider olarak görmeye başladıklarını bildirdi.

Google'ın Ortadoğu ülkelerinden sorumlu pazarlama müdürü olan Gonim'in, isyan hareketini tetikleyen en ünlü Facebook sayfasının kurucusu olduğu ortaya çıkmıştı. Ülke çapındaki protesto gösterilerinin başlamasından iki gün sonra, 27 Ocak tarihinde kayıplara karışan Gonim, dün serbest bırakılmıştı.

Reuters ajansı, bugün gösterilere ilk kez katılan Mısırlıların çoğunlukta olduğunu ve bu isimlerin genellikle Gonim'in serbest bırakılmasından ilham aldıklarını bildirdi.

Devlete ait olan Mısır Ulusal Bankası'nın eski yönetim kurulu üyelerinden 71 yaşındaki Afaf Necid, "Bugün buraya ilk kez geldim. Çünkü Mübarek hâlâ eski çirkin yüzlerle buluşuyor... Burada bulunmamın bir başka nedeni de Gonim. Gonim iktidar partisinin artık bittiğini söylediğinde haklıydı" dedi.

El Cezire'nin Kahire muhabiri de bugünkü gösterilerin bu derece kalabalık olmasında Gonim'in etkisinin büyük olduğunu belirtti.

El Cezire muhabiri, "İnsanlar Gonim'i bir çeşit potansiyel lider olarak görüyor" ifadesini kullandı.

Bugünkü gösterilere geç saatlerde katılması beklenen Gonim ise dün insanlardan kendisini kahraman olarak görmemesini istemişti. Gonim, "12 günü gözlerim bantlı geçirdim, hiçbir şey duymadım, birşey bilmiyordum. Ben kahraman değilim. Gerçek kahramanlar meydanlara çıkan, adını bilmediğim insanlar” demişti.

SÜLEYMAN: YOL HARİTASI HAZIR

Sokaklardaki Mübarek karşıtı eylemler bugün tekrar ivme kazanırken, bir yandan da hükümet, siyasi krizin çözümü için çalışmalarına devam ediyor.

Krizin aşılması için muhalefetle yapılan görüşmelere hükümet adına başkanlık eden Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman bugün yaptığı açıklamada, iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesi için gerekli yol haritasının hazır olduğunu söyledi.

Görüşmeler hakkında Mübarek'i bilgilendirdikten sonra televizyonların karşısına geçen Süleyman, "İktidarın organize ve barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak olan belirgin bir yol haritasının zaman çizelgesiyle birlikte masaya konduğunu" söyledi.

Süleyman, ayrıca, anayasada değişiklik yapmakla görevli bir komisyon kurulduğuna dair kararnamenin Mübarek tarafından imzalandığını belirtti. Anayasal değişikliklerin, devlet başkanlığına aday olacakların sayısı ve devlet başkanlığı süresiyle ilgili olduğu ifade edildi.

Mübarek'in bir an önce istifa etmesini isteyen Müslüman Kardeşler'in de arasında bulunduğu muhalefetle hükümet arasındaki görüşmelerde şu ana kadar fazla bir ilerleme kaydedilemedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle