GeriDünya Mısır seçimlerinde Mübarek önde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır seçimlerinde Mübarek önde

Mısır'da dün yapılan ilk kez birden fazla adayın katıldığı cumhurbaşkanlığı seçiminde Ulusal Demokrat Parti'nin (UDP) adayı Hüsnü Mübarek'in en büyük rakipleri arasında gösterilen Eymen Nur, usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine seçimlerin yinelenmesini isteyeceğini açıkladı.

Gad (Yarın) Partisi'nden Nur, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Yeni bir seçim için Seçim Komisyonu'na bugün şikayetimizi sunacağız” dedi.

  

Seçimi denetlemek amacıyla bağımsız gözlemci gönderen sivil toplum örgütleri, seçim merkezlerinde Mübarek lehine usulsüzlük yapıldığını ileri sürmüşlerdi.

     

MÜBAREK ÖNDE

  

Bu arada bir seçim komisyonu yetkilisi, ülke genelinde seçim bölgelerinin yarısında oy sayım işleminin tamamlandığını ve Mübarek'in sayılan oyların en az yüzde 70'ini aldığını açıkladı.

  

Yetkili, sayılan oyların kalanının da Eymen Nur ve Yeni Vefd (Heyet) Partisi'nden Numan Goma arasında paylaşıldığını söyledi.

  

Seçimlere katılım oranı konusunda şu ana kadar yetkililer tarafından açıklama yapılmazken, Mübarek'in seçim kampanyası bürosundan bir kişi, 32 milyon olan kayıtlı seçmenin yüzde 30'unun oy kullandığını düşündüklerini, bunun da zaten kendi hedefledikleri rakam olduğunu ifade etti. Bazı uluslararası gözlemciler de seçimlere katılım oranının düşük olacağını tahmin ettiklerini söylediler.

  

Seçim komisyonu yetkilisi ve Mübarek'in seçim kampanyası bürosundan yetkili, oy sayım işleminin beklediklerinden daha hızlı ilerlediğini ve nihai sonuçların büyük olasılıkla yarın açıklanacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle