Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır farkı

  Hürriyet Haber
  23.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’da 58 kişinin ölümüne yol açan tren kazasından bir gün sonra demiryolları genel müdürü derhal görevden alındı. İki yıl önceki Pamukova faciasında ise TCDD Genel Müdürü Karaman tam iki ay sonra görevden alınmış, çok geçmeden mahkeme ve ulaştırma bakanı kararıyla koltuğuna iade edilmişti.

  MISIR’da önceki gün başkent Kahire’ye giden iki trenin çarpışması sonucu 58 kişinin öldüğü 144 kişinin yaralanmasından sonra Mısır Ulusal Demir Yolları Müdürü Hanefi Abdül Kavi görevinden alındı.

  Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi, Mısır Ulaştırma Bakanı Muhammed Mansur’un bu kararı önceki akşam aldığını, Kavi’nin yardımcısı Eyd Mahran’ın da soruşturma sonuçları alınana kadar açığa alındığını belirtti. Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, Mansur’un ayrıca kazanın nedeninin araştırılması ve bu tür kazaların bir daha tekrarlanmaması için üniversite profesörleri ve uzmanlardan oluşan bir komite kurduğunu açıkladı.

  Dün hastanelere giderek kazada yaralananları ziyaret eden Başbakan Ahmet Nazif de gazetecilere yaptığı açıklamada bu kazanın sebebinin 48 saat içinde ortaya çıkmasını istediğini ifade etti. Nazif, "Gerçek sorumlular kimse bunun bedelini ödeyecekler" diye konuştu.

  Ülkedeki muhalefet partileri ise iktidarı eleştiri yağmuruna tutarak yolsuzluklardan dolayı devletin çöktüğünü ve çalışmayan sinyalizasyon sisteminin daha çok can alacağını iddia ettiler.

  Bizimki iş başında

  22 Temmuz 2004’te Sakarya Pamukova’da raydan çıkan hızlandırılmış tren 38 kişinin ölümüne, 97 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Kaza, kamuoyunda da büyük tepki uyandırınca 21 Eylül’de Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman görevinden alınmıştı. Ancak Karaman görevden alma işlemine itiraz etmiş, Ankara Bölge İdare Mahkemesi de hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle Karaman’ın görevine iadesine hükmetmişti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, görevden alınma işlemi iptal edilen Karaman’ın göreve iadesini hiç beklemeden onaylamış, Karaman ertesi gün işbaşı yapmıştı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı