Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mısır Dışişleri Bakanı Geyt, Zebari ile görüştü

  A.A.
  05.10.2008 - 16:18 | Son Güncelleme:

  Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, resmi temaslarda bulunmak üzere bu sabah geldiği başkent Bağdat'ta, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.

  Ebul Geyt, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Mısır'ın gelecek günlerde Bağdat'ta Mısır Büyükelçiliğini yeniden açacağını söyledi. Ebul Geyt, büyükelçiliğin yerini belirlemek için Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile Bağdat'ta birkaç yeri gezdiklerini ve büyükelçilik için yeşil bölgeyi uygun gördüklerini anlattı.

  Ziyaretinin amacının iki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu belirten Ebul Geyt, ilişkileri geliştirmek için Irak-Mısır Ortak Siyasi Komisyonu'nun bugünden itibaren çalışmalara başlayacağını ve Mısır şirketlerinin en yakın zamanda Irak'a geleceğini kaydetti.

  Zebari de Mısır Dışişleri Bakanı'nın tarihi bir ziyaret yaptığını belirterek, Ebul Geyt ile diplomatik temsilciliğin düzeyinin yükseltilmesi, Mısır'ın Irak'ın imarı ve petrol alanlarına katılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

  Yaklaşık 20 yıl aradan sonra Bağdat'a gelen ilk Mısır Dışişleri Bakanı olan Ebul Geyt'in Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el Maliki ile görüşeceği belirtildi. Ebul Geyt'in, Talabani ile görüşmek üzere Süleymaniye şehrine gittiği bildirildi.

  Bu arada Ebul Geyt, Mısır'ın Bağdat Büyükelçisi İhab El Şerif'in 3 yıl önce kaçırılarak öldürülmesinden sonra Bağdat'a gelen ilk Mısırlı yetkili oldu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı