Dünya Haberleri

DÜNYA

  Minare yasağı için eylem yaptılar

  Zafer ATAMER/CENEVRE(İsviçre), (DHA)
  02.12.2009 - 03:08 | Son Güncelleme:

  İSVİÇRE'de, pazar günü yapılan halk oylamasıyla minarelerin yasaklanması üzerine, halk Cenevre, Lozan, Fribourg, Bienne ve Sion'da sokaklara döküldü.

  Yasağı protesto eden toplam 10 bin kişi, dört şehirde yasaklamayı protesto ederken, Lozan'da ise 5 bin kişi Lozan'daki Merkez kilisenin önünde toplanıp sloganlar atarak camiye kadar yürüdüler.

  Protestocular ellerinde bulunan pankartlarda, ‘Yasaklamaya karşıyız’, ‘Dayanışan bir İsviçre İstiyoruz’, ‘Hepimiz Müslümanız’ yazıları dikkat çekti. ‘Irkçılığa karşı olan sol partilerle birlikteyiz’ diye slogan atan toplulukta sendikalarla birlikte dernekler de yer aldı.

  Cenevre'de ise 2 bin 500 kişi St.Pierre Kilisesi'nin önünde toplanarak tahtadan ve kağıttan yapılmış minarelerle birlikte Cenevre'deki Petit - Saconnex'de bulunan camiye kadar yürüyüş yaptı.

  Grup yasağa karşı çeşitli protesto sloganları attı. Bu arada gurubun içinde bulunan ve kiliseden camiye kadar protestocularla birlikte yürüyen Cenevre Kanton Hükümeti Başkanı D.Hiler ve Cenevre Belediye Başkanı R.Pagani, caminin önünde cezaya karşı topluluğu 1 dakika saygı duruşuna davet etti. Topluluk, daha sonra sessizce dağıldı.

  SVP'DEN SİYASİ PARTİLERE ÖZEL TOPLANTI DAVETİ

  Halkçı Parti SVP Genel Başkanı Toni Brünner diğer partilere özel bir toplantı davetinde bulundu. Brünner toplantıda şöyle konuştu: “İlticacılar, siyasi ilticacılar, yabancılar ve göçmenler konusunu görüşelim. Oylama neticesinin halkın iradesi var. Bundan memnun olamayanlar olabilir, ancak halkın güveni konfederasyona sonsuzdur. Bunun da böyle bilinmesi gerektir.”

  Ayrıca SVP, halk oylamasından çıkan sonuçtan sonra yabancıların suç işleme oranlarının artmasından endişe edildiğini ve ilticacıların yapacakları yanlış hareketler için de tedbirli olunması gerektiğini duyurdu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı