GeriDünya Minare krizinde umutları Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Minare krizinde umutları Türkiye

Minare krizinde umutları Türkiye
refid:13096383 ilişkili resim dosyası

Minare yapımını referandumla yasaklayan İsviçre, İslam dünyasındaki tepkileri dindirmek amacıyla Türkiye’den yardım istedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu Atina’daki AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı sırasında İsviçreli mevkidaşı Michelle Calmy-Rey ile görüşürken, Eyaletler Konseyi Başkanı Erika Forster-Vannini de, “Yasak için çok üzgünüz. Size söz veriyorum, bu yasa iptal edilecek” dedi.

AVRUPA Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısı esnasında İsviçre Dışişleri Bakanı Michelle Calmy-Rey ile görüşen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dün Türk gazetecilerle kahvaltı toplantısında, referandum sonucunun düzeltilemeyecek birşey olmadığını belirterek, “İsviçre’de 100 bin imza toplanıp  minare yasağı için referandum yapıldı. 100 bin imza daha toplanıp başka bir referandum da minarelerin serbest bırakılması için yapılabilir” dedi. Davutoğlu, İsviçre hükümetinin ortaya çıkan tehlikenin farkında olduğunu ve bu durumu düzeltme niyeti taşıdığını da söyledi.
İstanbul’da ezan çan armonisi var
Calmy-Rey’in de, İsviçre hükümetinin bu referanduma karşı çıktığını ve uygun bir politika izleyeceklerini söylediğini kaydeden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İsviçre’deki görüntüler hoş değildi. Bütün Müslamanları mahkûm eden görüntülerdi. O görüntüler en az sürecin kendisi, en az karar kadar tehlikeli. Maksat kapıların açık olmasıdır. Doğrudan demokrasi uygulamak kolay değildir. Temel insan hakları ile ilgili bir konunun direkt demokrasinin unsuru haline getirilmesi  yanlıştır. Referandum iki tarafı keskin kılıç gibidir. Hukuk getireceğim diye hukuk yok edebilirsiniz. İnsanın doğasına aykırı bir şey referanduma sunulamaz. İsviçreli meslektaşıma bir örnek verdim. İstanbul’da kimse kiliselerin çanlarına dokunamaz. Kültürümüzün bir parçası bu. Öyle saatler olur ki ezan sesi ile kilise çanları armonik bir çekilde çalar.”
Çok üzgünüz, yasa iptal edilecek
İsviçre hükümetinin, İslam dünyasındaki tepkilerin yatıştırılabilmesi için Davutoğlu aracılığıyla Türkiye’nin yardımını istediği öğrenildi.
İsviçre’de bir çeşit senato görevini yapan Eyaletler Konseyi Başkanı Erika Forster-Vannini ise, “Minarelerin yasaklanmasına çok üzgünüz. Hükümetimiz yanlış bir kararı aldı. Size söz veriyorum, bu yasa iptal edilecek. Hükümetimiz bu konu üzerinde çalışmaya başladı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle