GeriDünya Milyonlarca insanın umudu oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Milyonlarca insanın umudu oldu

Milyonlarca insanın umudu oldu
refid:9049884 ilişkili resim dosyası

Bilim adamları, beyinlerini elektrodlar yoluyla bilgisayara bağladılar. İki maymun, robot kolunu düşünceleri ile hareket ettirdiler. Robot kolunu bu şekilde kullanarak birkaç lokma yemek yiyebildiler. Şimdi, bu müthiş başarı, dünyanın dört bir yanında, Parkinson ve Alzheimer gibi beynin hastalıklarıyla uğraşan milyonlarca insan için büyük bir umut oluşturdu.

Bilim adamlarının, beyinlerini elektrodlar yoluyla bilgisayara bağladıkları iki maymunun düşünceleri ile hareket ettirdikleri robot kolu kullanarak birkaç lokma yemek yiyebildikleri, bunun da Parkinson ve Alzheimer gibi beynin hastalıkları için büyük bir umut oluşturduğu bildiriliyor.    

İngiliz The İndependent gazetesi, yapılan çalışmanın başarılı sonuçları tam sayfa kapaktan "Bir maymum için küçük bir lokma, insanlık için büyük bir hamle" başlığı ile verdiği haberinde duyurdu. Bu olağanüstü başarının robotsu prostetik uzuvların ve sadece zihin kontrolü yöntemini kullanarak felçli hastalar tarafından idare edilecek otomatik cihazların geliştirilmesinde büyük bir aşama olarak görüldüğü kaydediliyor.

Haberde, bilim adamlarının, felcin yapay uzuvlar veya tekerlekli sandalye kullanma konusunda çok az imkan sunduğu omurilik yaralanmalarına ve motor nöron hastalığına sahip olan hastalarda yeni teknolojiyi kullanmayı planladıkları bildiriliyor.

Bilim adamlarının bir gün, araba sürmekten, fork lift kamyonu kullanmaya kadar teknolojinin bir çok amaca uyum sağlamasını sağlayacak ve insan vucudunun doğal bir uzantısı gibi hissedilecek robotsu makineler geliştirmeyi umdukları belirtiliyor.

FELÇ VE AKIL HASTALIKLARI İÇİN DE UMUT IŞIĞI

Haberde, Pittsburgh Üniversitesinde Nörobiyoloji profesörü olan Andrew Schwartz’ın “İyi kontrol edilmiş ve akıcı hareketlerle maymunlar şekerleme parçalarını ve meyvayı ağızlarına getirmek için robot kolu hareket ettirmeyi becerdiler. Beyin-makine ara yüzü teknolojisini kullanarak beynin nasıl çalıştığını anlamaya başlıyoruz. Beyni daha çok anladıkça, Parkinson hastalığından felce, Alzheimer’dan akıl hastalıklarına kadar geniş bir yelpazedeki beyin bozukluklarını daha iyi tedavi edebileceğiz” şeklindeki görüşlerine yer verildi.

Gazete, çalışmanın kasların hareketini kontrol eden beynin karmaşık elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi için yöntemler bulmaya çalışan büyük bir çabanın bir parçası olduğu belirtti. Bilim adamlarının, ileride bir uzvun hareketi hakkındaki kişinin niyetlerini belirten beyin örüntüsünü ortaya çıkaran bir yöntem geliştirmeyi umut ettikleri bildiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle